Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Zabrání Turecko exportu ruské ropy?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Zabrání Turecko exportu ruské ropy?

Turecko se v případě války na Ukrajině chová velmi nečitelně. Nyní to však vypadá, že nové opatření by mohlo výrazně uškodit ruské straně.

Turecko varovalo světové přepravce ropy, že budou muset prokázat, že jsou pojištěni, aby mohli proplouvat Bosporem a Dardanelami. To by mohlo omezit toky ruské ropy v souvislosti s novými evropskými sankcemi.

Nové pravidlo začne platit začátkem prosince. O několik dnů později Evropská unie a Velká Británie zavedou další omezení ruského obchodu, která tankerům převážejícím tamní ropu výrazně ztíží získání pojištění. Pojištění kryje nejen škody na lodi, ale také na životním prostředí, pokud dojde ke kolizi, nebo i jen úniku ropy.  Turecké opatření je tedy logické a opodstatnitelné.  Úřady budou kontrolovat potvrzení od pojišťovny, kde bude muset být uvedeno pojištění pro konkrétní plavbu plavidla a nákladu, uvedlo turecké ministerstvo dopravy v oběžníku.

Evropská unie a Velká Británie zahajují 5. prosince agresivní sankce proti ruským přepravám ropy, které výrazně ovlivní dostupnost standardního pojištění v tomto odvětví. V uplynulých šesti měsících přepravovalo Rusko téměř 650 000 barelů vlastní ropy denně přímo ze svého černomořského přístavu Novorossijsk, jak ukazují programy nakládky sestavené agenturou Bloomberg.

Podle sankcí EU a Spojeného království budou plavidla stále moci získat standardní pojištění, pokud budou přepravované náklady zakoupeny pod dosud nestanoveným cenovým limitem.

Pokud by lodě proplouvaly průlivem nepojištěné, mohlo by dojít ke značným škodám na vodní cestě a lodní doprava by se mohla zastavit, pokud by nepojištěná loď měla nehodu, uvádí se v oběžníku. V důsledku toho se za řešení tohoto problému považuje dopis zaručující pojistné krytí, dodal.

346
Na horu