Search
× Search
Za 14 dnů zkušebním komisařem?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Za 14 dnů zkušebním komisařem?

Vrátíme se ještě jednou ke zkouškám, které nedávno proběhly. Na ministerstvu byli zkoušeni adepti na funkce zkušebních komisařů při tzv. kapitánských zkouškách. Někteří z neúspěšných adeptů o fukci zkušebních komisařů se ptají, co je třeba si přečíst na tyto zkoušky.

Pomiňme nyní otázku, jestli jsou papíry k vedení jachty třeba a případně jaké. To zde nehraje roli. Náš zákon papíry vyžaduje a zkouška je k jejich získání nezbytná. No a ke zkouškám jsou třeba ti, kteří zkoušejí. Ti musí projít nějakým sítem a my se bavíme o tomto sítu a o přípravě na něj.

Občas je zde možné narazit na určité nepochopení situace. "Pojďme, sedneme si na to a já se od vás vše za týden naučím."

K funkci zkušebního komisaře v tom kterém předmětu je třeba mít v předmětu určité zkušenosti. K jejich získání je běžně nutný určitý čas a zájem o obor. Nebo jinak. Jachtingu se věnuji delší dobu, navigace je moje hobby, věnuji se jí i ve volném čase a své znalosti stále rozšiřuji. To je dobrý předpoklad na to, abych se stal zkušebním komisařem.

Pokud jsem si loni udělal zkoušky na B a se stejným množstvím znalostí se jdu ucházet o zkušebního komisaře (protože mohu), tak to je málo. Pro tuto funkci musím mít znalostí mnohem více, musím být schopen zkoušet, ověřovat znalosti ostatních. Musím mít v tématu jistotu. Musím vědět o čem mluvím. Odpovědi typu: „Zprava??? Ne… Zleva???,“ jsou špatné. Znalosti v oboru musí mít přesah. To nejsou jedny skripta pro jachtaře, které když se naučím, tak to musím dostat. Nestačí umět více než uchazeč o průkaz C. Zkušební komisař může zkoušet B-čkaře, nebo dokonce i A-čkaře. Jeho znalosti musí mít hloubku, která mnohonásobně přesahuje louži po jarní spršce. Každý předmět je jezerem, ve kterém je možné se utopit. Není třeba být rybou, která má celé jezero prošmejděné, je ale nutné v něm umět plavat, případně se umět na nádech potopit do 10 metrů.

A na to nestačí si přečíst jednu knihu. Je nezbytné se několik let učit plavat. Stavba, kterou chcete u zkoušek zkolaudovat, musí mít pevné základy.

 

 

 

 

 

 

 

570
Na horu