Search
× Search
Z Nord Stream 2 unikl plyn poblíž Bornholmu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Z Nord Stream 2 unikl plyn poblíž Bornholmu

Dánské úřady v pondělí požádaly lodě, aby se držely dále než 5 mil od pobřeží Bornholmu. Důvodem byl únik plynu z nefunkčního plynovodu Nord Stream 2. Ruská trubka se ukazuje býti nebezpečnou, i když není funkční.

Německá vláda uvedla, že je v kontaktu s dánskými úřady a spolupracuje s místními orgány, aby zjistila, co způsobilo náhlý pokles tlaku v potrubí. Dánské ministerstvo energetiky se odmítlo vyjádřit.

Plynovod, který měl zdvojnásobit objem plynu proudícího z Petrohradu pod Baltským mořem do Německa, byl dokončen a naplněn 300 miliony metrů krychlových plynu, když jej Německo odmítlo zprovoznit. Stalo se tak těsně před ruskou invazí na Ukrajinu. Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 uvedl, že tlak v potrubí, které obsahovalo plyn, přestože nikdy nebylo uvedeno do provozu, klesl přes noc ze 105 na 7 barů.

Plynovod je od únorové ruské invaze na Ukrajinu jedním z ohnisek eskalující energetické války mezi Evropou a Moskvou, která otřásla hlavními západními ekonomikami a způsobila prudký nárůst cen plynu. Rusové tlačí a snaží se o zachování závislosti Evropy na jejich plynu. Evropa se zatím staví jednotně (až na Madarsko – každý Maďar může za to, že je Maďar) proti Rusku a zprovoznění Nord Stream 2 není na pořadu dne.

Dánské námořní úřady vydaly varování pro plavbu a kolem plynovodu stanovily bezpečnou zónu, protože je nebezpečný pro lodní dopravu.

999
Na horu