Search
× Search
Wild Oats XI znovu první
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Wild Oats XI znovu první

První lodí v cíli slavného závodu Rolex Sydney Hobart se stala již po deváté Wild Oats XI. V reálu byla první v Hobartu již desetkrát, ale to loňské vítězství se nepočítá.

Wild Oats XI se tentokrát dostala do čela až v závěru před Hobartem. Většinu závodu si vedla skvěle vítězka posledního ročníku a držitelka traťového rekordu Comanche. Na čele plula až k Tasman Light, kde se pustila blíže k pobřeží, než ostatní a uvízla v bezvětří déle, než soupeřky. Do čela šla Wild Oats XI, která projela tranzitní zónu nejlépe a vedení si už nenechala vzít. Po posledních hubenějších letech se ukázalo, že jachta spuštěná na vodu v roce 2005 může stále vítězit. Nutno ovšem podotknout, že prošla mnoha velmi razantními modifikacemi.

Krásné vítězství však má na triku jednu ošklivou skvrnu. Peter Harburg, majitel druhé lodě v cíli Black Jack, obvinil Wild Oats XI, že měla vypnutou identifikaci AIS a tím své soupeřky velmi výrazně znevýhodnila, protože neměly představu o pohybu a rychlosti vítězné lodě. AIS samozřejmě má být během závodu zapnuté…

Třetí cílem proplula dlouho vedoucí Comanche a čtvrtá Infotrack. Všechny čtyři maxijachty protnuly cílovou čáru v rozmezí 42 minut. Šlo o mimořádně vyrovnaný ročník.

Polohu lodí najdete zde.

3966
Na horu