Search
× Search
Wifi a zákaz kotvení na Kornatech
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Wifi a zákaz kotvení na Kornatech

Ředitel Národního parku Kornati Šime Ježina poskytl rozhovor chorvatskému webu Morski. Z rozhovoru přinášíme nejzajímavější části.

Nejprve se podíváme na část věnovanou kotevním bójím. To jsou informace, které jsou pro jachtaře nejdůležitější.

V parku bude nainstalováno 224 kotevních bójí. Část již instalovaná je, na části se pracuje. Půjde o bóje s kotvami, které jsou zavrtány do dna, tedy bez betonových bloků. Tento typ uchycení nejméně ničí život na mořském dně. Bóje již získaly všechna potřebná povolení. Nejde o bóje s hospodářskou koncesí, nebude se tedy za jejich použití platit. Vzhledem k běžné situaci na východním pobřeží Jadranu se jedná o tak překvapivé řešení, že jsem si musel článek nechat několikrát přeložit googlenástrojem a to dokonce i s odbočkou přes anglický jazyk, abych měl jistotu, že mně nic neuteklo.

Po skončení sezóny v říjnu budou bóje demontovány a uloženy k zimnímu odpočinku. V současné době se počítá s instalací bójí na 19 kotvištích. Připravuje se ale nový plán, který by počet bójových polí rozšířil. V plánu je, že do 10 let nebude možné v parku zakotvit. Důvodem je, jak už jsme v minulosti zmínili, zabránit ničení vegetace a živočišstva mořského dna. V současné chvíli bude zakázáno kotvit na kotvištích s bójemi. 

Wifi síť

Z dalších velkých věcí, které jsou v parku v plánu, je pokrytí souostroví wifi sítí. Na Kornatech je slabý signál mobilních operátorů a do zlepšení pokrytí se jim nechce. Proto plánuje park wifi pavučinu, která ostrovy překryje. Důvodem není to, aby mohli milovníci seriálů sledovat svoje ordinace v kdovíjakých zahradách, ale vylepšení kotevních bójí o jejich chytrou variantu, která umožní vyvázání jen lodím se zaplacenou ulaznicou. Navíc bude možné instalovat na vjezd do parku světelnou tabuli, na které budou vyznačena volná místa na bójích podobně, jako na podzemním parkovišti v nákupním centru (poznámka redakce).

Kornati se tak v budoucnu stanou i-parkem, kde veškerý provoz bude řízen z velína na ředitelství na Murteru, v době oběda od 12:30 do 16:00 pak od stolu v restauraci Kezo.

Je možné proplouvat?

Šime Ježina se také vyjíádřil k možnosti proplout souostrovím bez zaplaceného vstupného. Dokud se nevyvážete na bóji, nezakotvíte, nezastavíte, tedy pokud pouze proplouváte, nemusíte mít vstupenku. Tak se alespoň vyjádřil ředitel. Pokud s tím máte jiné zkušenosti, napište nám.

Foto Pavel Nesvadba

4169
Na horu