Search
× Search
Vyvazovací lana na vaši jachtu
Daniel Vodička

Vyvazovací lana na vaši jachtu

Jaká mají být vyvazovací lana na vaší jachtě? Jakou mají mít konstrukci, jaký průměr je vhodný a jaká délka? Použijeme spíše lana pružná, nebo naopak neprůtažná?

Odpovíme nejprve na poslední položenou otázku, protože na tu je nejjednodušší odpověď. Vyvazovací lana mají být pružná. Je to proto, aby absorbovala nárazy způsobené větrem a vlnami a tyto se nepřenášely do konstrukce lodě. Používáte-li na vyvázání jachty stará výtahová nebo otěžová lana, děláte špatně. Tato lana nejsou pružná.

Konstrukce a materiál

Jako vyvazovací lana je možné použít lana kroucená i pletená. Lana kroucená mají o něco větší pružnost. Stačí však jediný narušený pramen a lano je třeba vyměnit. Podle Samson Rope je třeba kroucené lano vyměnit, jakmile je narušené z 10 %. U pleteného je možné počkat až na 50% poškození.

Vyvazovací lana se obvykle vyrábějí z polyesterových a polyamidových vláken.

Průměr lana

Na správný průměr vyvazovacího lana je jednoduchá pomůcka. Vezměte si délku jachty v metrech a přidejte číslo 2. Dostanete průměr vyvazovacího lana v mm. Například na jachtě dlouhé 12 m bude dobré použít lana o průměru 14 mm.

Délka lan

Obvyklá délka vyvazovacích lan na palubě bývá následující:

2 x lana o délce jachty

2 x lana o délce 1,5 x délka jachty

1 x dlouhé lano cca 50 m délky

Pro běžné plavby je podobná sestava lan dostatečná. Stojíte-li často na kotvě se zádí vyvázanou na břeh, je vhodné ještě jedno dlouhé lano.

3073
Na horu