Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Vraždící rybář Josip K.
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Vraždící rybář Josip K.

Ta rána šla těsně vedle. Zastavilo ji až dvouvrstvé okenní sklo. Svědci nevěřili tomu, co vidí. Stačilo málo a šlo o masakr hodný hlavních televizních zpráv a mezinárodních tiskových agentur.

Josip K. z Rijeky je vášnivý rybář, Podvodní rybář. Se svým gumenjakem a harpunou Salvimar Hero trávil celé dny u pobřeží Kvarneru. Byla to jeho vášeň.

Jeho žena Dragica K. se cítila doma osamělá. Josip byl stále na vodě. Doma jen čistil harpunu, brousil hroty, studoval chování ryb. Dragicino nadbíhání bylo bezvýsledné. Chování ženy se Josipovi jevilo jako nezajímavé.

Na jaře se srazila Dragica před poštou v Krešimirově ulici s Damirom M. Byl o pár let starší než Josip. Nebyl sportovec ve vodním živlu tvarovaný jako Josip. Měl ale charisma. A čas. Měl čas a byl ochoten ho věnovat Dragici.

Dragica odešla od Josipa. Začala žít s Damirem M.

Josip si všiml absence Dragici. Již po třech dnech. Pátral, hledal, telefonoval. Dragica mu řekla o svém odchodu, o rozhodnutí žít s Damirem. Na Josipa padly chmury.

Několik dní smutku a z něj vyklíčil vztek. Josip vyhrožoval Dragici. Psal zprávy Damirovi. Sliboval pomstu, fyzickou likvidaci.

Damir se nenechal zastrašit, Dragica věřila v léčebnou schopnost času.

Josip přestal jezdit na ryby, žal přehlušoval alkoholem. Jako lék příliš nepomáhal. Radil se s kamarády, ti mluvili o děvce o zostuzení…

Josip nechtěl cítit stud. Nerad prohrával. Naléval rakiji, uvažoval…

Vzal pouzdro na housle a šel.

Šel do ulice Podpinjol. Tam, vedle tenisového klubu Wimbledon Damir bydlel. V prvním patře.

Josip zvoní, Damir jde k oknu. Stojí za napůl staženou roletou a pozoruje Josipa. Po alkoholu velkohubý Josip křičí, nadává, vyzývá ke statečnosti. Tenisté na nedalekém kurtu přestávají počítat fiftýny.

Damir vytahuje roletu.

Josip otvírá pouzdro na housle.

Vytahuje Salvimar Hero. Běžně má dobrou mušku, ale alkohol střelbu nezpřesňuje. Rozletí se sklo vedle Damirovi hrudi. Z tenisových kurtů tři vteřiny překvapeného ticha.

Pak zmatek, hluk, tříštěné sklo.

Policie, výslechy, prokuratura, soud. A pokus o vraždu…

Tak skončil Josip K. Nejlepší podvodní rybář na rijeckém pobřeží…

To je vše? Co poučení?

Ano, máte pravdu.

Vyplývá z toho poučení.

 

995
Na horu