Search
× Search
Vítr 160 uzlů na Atlantiku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Vítr 160 uzlů na Atlantiku

Vzhledem k mimořádně vysokým teplotám moří a oceánů předpokládají meteorologové, že letošní hurikánová sezóna bude bolet. Extrémní počasí tohoto týdne na jihu Evropy vystřídají extrémní tropické bouře na Atlantiku ve dnech příštích.

Podívejte se na Windy na severní polovinu Atlantiku. Na cca 50°západní délky západně od Kapverd vidíte hurikán Lee. V současné chvíli dosahuje vítr v bouři rychlosti 70 uzlů a hurikán se pohybuje rychlostí 11 uzlů na západoseverozápad. Za ním u Kapverd se rýsuje další tropická bouře, která je zatím beze jména, je označena jen číslem 14. Meteorologové avizují, že pravděpodobnost vzniku tropické cyklóny je 80%.

	Zdroj Windy

Zdroj Windy

Výška vln
Pojďme ale k hurikánu Lee. Zatím se zdá, že se vyhne ostrovům v Karibiku, jen svým jižním okrajem by mohl zasáhnout ostrovy St. Martin, Anquila, Portoriko a Bahamy. Severní okraj se chystá vyplašit Bermudy. Vítr v centru cyklóny by měl o víkendu dosahovat 130 uzlů, na začátku příštího týdne by měl zesílit až nad 160 uzlů. Tlak vzduchu by měl v centru hurikánu klesnout až 920 hPa. Současné predikce varují před vlnami o výšce kolem 15 metrů.

V polovině příštího týdne by se měla bouře stočit k severu a nad chladnější vodou má zeslábnout. Americkou pevninu by mohla zasáhnout v oblasti New Yorku, Bostonu a poloostrova Nové Skotsko.

	Zdroj Windy

Zdroj Windy

Tlak vzduchu
Tropická porucha 14 se z Kapverd vydá nejprve na západ, aby se ve středu Atlantiku stočila na sever. Z úterka na středu by se měl vítr vyšplhat až k 80 uzlům. Příští pátek by bouře mohla zasáhnout Azory.

Příští týden bude situace na severním Atlantiku velmi dynamická.

816
Na horu