Search
× Search
Víkend byl na Atlantiku bouřlivý a něco se chystá…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Víkend byl na Atlantiku bouřlivý a něco se chystá…

Nové Skotsko v Kanadě o víkendu zasáhl hurikán Fiona. Vítr na moři dosahoval rychlosti až 130 uzlů, Velká část Nového Skotska zůstala bez elektrického proudu. Vlny na moři přesahovaly 13 metrů.

Hurikány na své cestě přes východní část Karibiku často zamíří na severovýchod podél východního pobřeží Spojených států a mohou zasáhnout i Kanadu. Obvykle ale vlivem studené mořské vody slábnou. Prohřáté moře je tím, co dodává hurikánům, jejich sílu, jejich energii. A pobřeží Nového Skotska ochlazuje ¨studený Labradorský proud, který přináší velmi chladnou vodu od pobřeží Grónska.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Výška vln
Podíváte-li se na mapu teploty vody, u pobřeží Nového Skotska má moře cca 16°C. Jen nedaleko však protéká teplý mořský proud. Mohutná řeka tekoucí v těchto místech k východu. A ta má nyní až 28°C. Hurikán tak měl stále z čeho čerpat sílu.

Na mapě z pátku vidíte poryvy větru u pobřeží Nového Skotska. 118 uzlů nebylo maximum. Druhá mapa zobrazuje výšku vln. Třetí pak tlak vzduchu, který dle předpovědí měl klesnout až na 927 hPa.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Ian se chystá zasáhnout Floridu.
Hurikán Ian

Není to ale jediná významná bouře u amerických břehů. Západ Kuby, včetně městečka Nueva Gerona na Isla de la Juventud (několikrát jsem tam byl na kubánské baseballové první lize) zasáhne hurikán Ian. Přejde přes Kubu a než dorazí na Floridu nad teplým mořem dále zesílí. Na Floridě zasáhne hlavně oblast okolo Tampy.

Pro západ Kuby avizuje předpověď vítr kolem 70 uzlů. Na Floridě již 100 uzlů.

961
Na horu