Search
× Search
Velké problémy před přídí
Jan Koukal

Velké problémy před přídí

Rekordy za zádí a velké problémy před přídí. Tak vypadá cesta za Jules Verne Trophy. Jižní Pacifik pověstný dlouhými vlnami, na kterých se tak dobře surfuje, se brání. Nechce trimarany nechat projet.

Do cesty však nestaví bouře, se kterými si zkušení jachtaři na téměř létajících strojích dokážou poradit, ale bezvětří. Podívejte se na předpověď počasí pro západní část jižního Pacifiku pro příštích pár dnů a uvidíte problémy na obzoru. Modrá oblast se slabým větrem by mohla potěšit turistické jachtaře, ale ne posádky trimaranů IDEC Sport a Spindrift 2.

Oba trimarany plují nedaleko Nového Zélandu. V tlakové níži, která se však nepochybuje k východu, ale stojí na místě a postupně se vyplňuje. A po ní přijde jen slabý, nebo dokonce velmi slabý vítr od západu.

Jak je možné, že v místech, kde západní vítr je běžný, jako voda v moři, je najednou klid? Oblast tlakové výše posune svůj střed až na 53°jižní šířky. Tedy nejen do řvoucích čtyřicítek, ale do vyjících padesátek. Západní vítr bude v příštích dnech vát až kolem 65°jižní šířky, tedy jen pár hodin plavby od antarktického ledového příkrovu. Plout se závodním trimaranem 30 uzly kolem ledovce? Špatný nápad. Proto oba trimarany vyjely nahoru k Novému Zélandu a hledají cestu v posledních zbytcích větru na severu. Zatím to jede, ale to nebude mít dlouhého trvání. Na druhou stranu, ani držitel rekordu Banque Populaire V neměl Pacifik snadný. Šance tedy dále žije.

Rekordy IDEC Sport


V posledních dnech se IDEC Sport podařilo překonat pár rekordů. Neuvěřitelný let od Afriky k Austrálii znamenal rekord mezi mysy Agulhas a Leeuwin. IDEC Sport je první lodí, která tuto trasu dokázala zvládnout pod 6 dnů. Rekordní čas má hodnotu 5 dnů, 11 hodin a 23 minut. Fantastický čas se podařil i díky plavbě extrémně jižní cestou. Ještě žádný jiný trimaran se v Indickém oceánu nepustil tak daleko na jih. Odvaha nebo bláznovství? Létat na vlnách v místech, kde ledové kry jsou běžné?

To ale nebyl jediný rekord, který si IDEC Sport připsal. V následujícím dnu dokázal zlepšit své osobní maximum za 24 hodin na 826 mil. To znamenalo celý den průměrnou rychlostí 35 uzlů! Není to světový rekord, ale je to fantastické.

Hned o chvíli později prolétl IDEC Sport pod Tasmánií a vstoupil do Pacifiku. Celý Indický oceán tedy projel za 6 dnů, 23 hodin a 4 minuty. To je světový rekord. Rekord Spindriftu, starý jen chvilku, byl překonán o 29 hodin!

Co srovnání?

V současné chvíli jsou na tom IDEC Sport a Spindrift 2 téměř stejně. Na rekord Banque Populaire V ztrácí 150 mil. Po 22 dnech plavby kolem světa je tak na řadě restart. Znovu do startovních bloků, výstřel a o vítězství si to rozdat na druhé půlce světa. Východní polokoule nerozhodla, bude muset rozhodnout ta západní. Kdo chce rekord, musí to do Francie zvládnout za méně než 23 dnů.

Polohu lodí najdete zde a zde.
Vytisknout
2815
Na horu