Search
× Search
Velikonočka skončila. Ať žije Velikonočka!
Daniel Vodička
/ Kategorie: Velikonoční regata

Velikonočka skončila. Ať žije Velikonočka!

21. ročník Velikonoční regaty skončil. Skončil úspěchem, protože již to, že se ho podařilo zorganizovat, byl husarský kousek. V covidové době jsou i věci běžné takovým malým (velkým) vítězstvím.

Zkuste si to představit. Rok chystáte závod, na který si pronajímáte skoro 50 jachet, vyřizujete maríny, ceny, trička, snídaněobědyvečeře, dárky pro posádky, ceny pro vítěze. Jsou v tom miliony! A najednou je tady čínský mor. Celý svět se bojí, vláda zakáže nos vystrčit za hranice a je konec. Žádná Velikonočka nebude.

Vše se posouvá o rok. Nášivky na tričkách jsou vzpomínkou na ročník, který nebyl. Posun o rok a vše bude jako dříve. Jenomže… Jenomže se zdá že česká vláda je v boji s covidem stejně úspěšná, jako ruská duma v boji s alkoholismem. Duben 2021 je čím dál méně jistý. Desítky tisíc mrtvých doma ukazují, že ani 2021 se nemusí uskutečnit.

Nejistota

Panuje naprostá nejistota a v té musí organizátoři připravovat závod. Závod, jehož konání je ve hvězdách. Povolí závod chorvatská strana? Dostanou se závodníci přes hranice? A hlavně, dokážou se rozumně vrátit domů? Česká vláda situaci neusnadňuje a jiné informace jsou na stránkách MZV a jiné na zdravotnictví.

Navzdory všem klackům metaným pod nohy shůry, se podařilo závod zorganizovat, odstartovat, a dokonce i dojet. I když počasí mělo k ideálu daleko. Sníh zasypal Chorvatsko nejen na horách, ale i nedaleko od moře. Noční teploty spadly k nule a jugo mezi 30 a 35 uzly mělo z etapy do Dubrovníku udělat galeje.

Selhává technika

V náročných podmínkách navíc nevydržely lodě. Některé týmy hlásily technické problémy, jiné musely odstoupit. Závod měl před sebou brutálně ledovou noc. Organizátoři byli v těžké situaci. Na straně jedné na ně tlačily charterové společnosti, na straně druhé byla regata, kvůli které do Chorvatska závodníci přijeli. Nebylo snadné říci: „Budeme pokračovat, ať to stojí, co to stojí!“ Nebylo ani jednoduché etapu zkrátit. Každé rozhodnutí mělo jasné protiargumenty. Podívejte se někdy do smlouvy s charterovou společností, kterou podepisujete a zjistíte, že při plavbě za špatného počasítaháte za kratší konec lana.

Zkrácení etapy

Vedení závodu se nakonec rozhodlo etapu do Dubrovniku zkrátit a ukončit v Palmižaně u Hvaru. Jednalo se o kontroverzní rozhodnutí, na kterém někteří prodělali. Kritizováno ale bylo hlavně diváky, kteří na facebooku vyjádřili svoji nevoli.

Objevily se řeči o tom, co je to za závod, když se přeruší, že nešlo o nijak extrémní podmínky, že se má jezdit na lodích, které to vydrží a s posádkami, pro které to není problém. Řeči, řeči, řeči…

Buďme realisté

Podívejme se na to jinak. Velikonoční regata je (stejně jako ostatní české regaty) amatérským závodem jedoucím se na lodích, které jsou k dispozici. K dispozici na místě a za finance, které jsou přijatelné. Třeba by bylo možné najmout jachty, pro které by plavba proti 35 uzlovému jugu nebyla problém, ale pak bude startovné čtvrt milionu, nebo i více. Kolik zapálených jachtařů, kteří se na závod těší, se postaví na start?

Musíme vycházet z možností, které jsou, Myslet realisticky.

Počasí

A jak je to s počasím? Předpověď pro první etapu ukazovala jugo cca do 35 uzlů. To už není nijak příjemná stoupačka. A navíc 35 je předpověď, ale snadno to může vyšplhat na 40. Navíc se jednalo o noc s extrémně nízkými teplotami. Na palubě jsou amatérské posádky. Mezi nimi se najdou tací, kteří ani nemají vyhovující oblečení. To vše se počítá.

Jde zkrátka o amatérskou regatu na vypůjčeném zařízení, které není primárně do takových podmínek určeno. Nejedná se o profesionální závodníky Class 40 na připravených lodích.

Správné rozhodnutí

To vše jsou argumenty, které musí vzít vedení závodu v úvahu, když se rozhoduje. Myslím, že přerušení bylo na místě.

Jak bychom se na regatu koukali, kdyby pokračovala a došlo by k nehodě, při které by v ledové vodě někdo utonul? Také bychom si říkali, že rozhodnutí pokračovat bylo správné?

Je třeba nechat 21. ročník za sebou. Podařilo se ho uskutečnit, odjely se dvě etapy, byli vyhlášeni vítězové a posádkám se podařilo přes hranice proniknout zase domů. To vše je úspěch. Nyní jen doufejme, že příští rok již bude covidově normální a na oblíbenou regatu se bude možné normálně připravit.

Ať žije Velikonoční regata 2022.

3192
Na horu