Search
× Search
Ve Vendée Globe doutná skandál
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Vende Globe

Ve Vendée Globe doutná skandál

Ve Vendée Globe to vypadá na skandál, jaký závod za téměř 40 let své existence nepamatuje. Probíhá vyšetřování, které odstartoval anonymní email. Vše se týká minulého ročníku závodu 2020/21.

Francouzská federace jachtingu obdržela anonymní email, který upozorňuje na nepovolený externí routing během závodu.

Ve Vendée Globe je zakázána jakákoli externí pomoc včetně routingu (příprava optimální trasy). Závodníci se zavazují čestným prohlášením, že toto pravidlo během závodu neporuší. Obdržené materiály však naznačují, že jeden ze startujících se tímto pravidlem neřídil.

Fédération Française de Voile požádala vedení závodu, aby jmenovalo porotu, která míru provinění zhodnotí. Federace nevychází jen z anonymního udání, ale obdržela celou řadu dokumentů, včetně několika printscreenů monitoru počítače. Ty naznačují, že hříšník si během ročníku 2020/21 několikrát vyměnil informace týkající se routingu s osobou na břehu, že spolu konzultovali možnosti různých tras.

Nejvíce informací o celé záležitosti má deník Ouest France, včetně 15 dokumentů. Podle nich to vypadá, že ke konzultacím došlo v kritických situacích, první bouře na severu Atlantiku, příjezd k mysu Horn, bouřlivé počasí před cílem.

Deník ale také uvádí, že výměna informací se netýká ani tak výkonu, jako spíše bezpečnosti v krizových situacích, kdy skipper hledal potvrzení rozhodnutí v náročných chvílích.

Jestli půjde o hloupou pomoc v náročné situaci, nebo o vědomé oklamání soupeřů a rozhodčích, se uvidí po ukončení vyšetřování.

Ačkoli se to zdá nemožné, zatím neuniklo jméno provinilce.

644
Na horu