Search
× Search
Ve dvoumetrové hloubce u Sukošanu odpočívá 2000 let římská loď
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Ve dvoumetrové hloubce u Sukošanu odpočívá 2000 let římská loď

Chorvatští archeologové objevili v moři u Sukošanu římskou loď, která podle jejich odhadu pochází z 1. století. Dřevěná loď, která spočívá v hloubce pouhých dvou metrů, je po dvou tisíciletích strávených v písku pozoruhodně zachovalá, jak dokládají záběry pořízené v místě nálezu.

Loď je široká zhruba tři metry. Dosud bylo odkryto asi devět metrů její délky, přičemž práce na jejím vyproštění z písku stále pokračují.

„Starověký přístav Barbir u Sukošanu byl objeven v roce 1973, ale archeologický průzkum dlouho probíhal pouze na pevnině,“ uvedl Mladen Pešić, ředitel Mezinárodního centra pro podmořskou archeologii v Zadaru. „V roce 2017 byly v oblasti zahájeny nové práce, souběžně s výzkumem římské vily na pevnině. Část lokality pod mořem je naštěstí dobře zachovalá,“ dodal archeolog.

Jediné podstatné poškození vraku podle Pešiće způsobili mořští mlži zvaní Šášeň lodní, kteří rádi hodují na dřevě z potopených lodí. K objevu vraku vedl nález dřeva s kovovým hřebíkem, což podnítilo další průzkum oblasti.

Díky malé hloubce mohou týmy na místě zůstat až dvě hodiny, což znamená, že vykopávky mohou probíhat rychleji.

„Na rozdíl od většiny starověkých lodí, které se potopí a skončí zdeformované na dně moře, se této podařilo zachovat si svůj tvar. Tady se zachoval celý plášť. Vzorky jsme poslali do Francie k analýze,“ vysvětluje Pešić.

Výzkum druhé poloviny lodi bude následovat v nové fázi výzkumu v příštím roce. Do té doby bude místo chráněno vrstvami písku, geotextilie a kamene.

Na výzkumném projektu se vedle Mezinárodního centra pro podmořskou archeologii podílí Německý archeologický institut a další partneři včetně Oxfordské univerzity, Zadarské univerzity a Archeologického muzea v Zadaru.

 

610
Na horu