Search
× Search
Varování pro západ Řecka vrcholí
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Varování pro západ Řecka vrcholí

Bouřlivá tlaková níže, nazývaná po vzoru hurikánů, které připomíná, medican, zasáhne oblast kolem ostrovů Zakynthos, Kefalonia a Lefkada již dnes v noci. Pokud plujete v této oblasti, máte poslední šanci najít před mimořádnou bouří bezpečný úkryt.

Pohyb bouřlivé tlakové níže již sledujeme třetí den. Podle stále se zpřesňující předpovědi to vypadá, že nejpostiženější bude oblast mezi Lefkadou a Zakynthosem. V této oblasti by se po nárazu na pobřeží měla bouře zastavit skoro na celý pátek. Následně na rozdíl od předchozích předpovědí výrazně zeslábne a vydá se na cestu podél pobřeží Peloponésu na jih, aby nakonec zmizela ve Středozemním moři.

80, nebo 110 uzlů?

Trasa medicanu je již víceméně shodná pro meteorologické modely ECMWF a ICON. ICON však stále slibuje razantnější vítr o rychlosti až 110 uzlů. Model ECMWF je zdrženlivější a končí u 80 uzlů.

V obou případech jde o bouři nejvyššího stupně 12 Beauforta. To znamená, že je možné očekávat značné škody na majetku a infrastruktuře. Když přidáme k větru také extrémní srážky, které vyvolají bleskové povodně, není možné se divit varování řeckých meteorologů, kteří vyzývají obyvatele rizikových oblastí, aby se uchýlili do bezpečí.

Dodáváme ještě, že výška vln bude v nejzasaženější oblasti přesahovat 6 metrů.

Nejvyšší čas

Již nyní vane v oblasti, která by měla být zasažena plnou silou, jižní vítr o rychlosti 30 – 40 uzlů v poryvech. Ve 20:00 to bude 50 uzlů a bude to stále jen předehra.

Přímého ataku středu níže se zřejmě není třeba bát na Egejské straně Peloponésu. Silný vítr spojený s níží však zasáhne i tuto oblast, nebude to ale tak zlé, jak to vypadalo včera.  V současné chvíli se zdá, že by se vítr v Egeji mohl zastavit na 40 uzlech.

4206
Na horu