Search
× Search
Kurzy TOP
Varování pro Řecko
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Varování pro Řecko

Medicane (obdoba hurikánu), který zasáhne Řecko zítra bude pro jachtaře extrémně nebezpečný. Poslední čas pro přesun do bezpečí je dnes!

Medicane se svou podobou blíží hurikánu. Jde o vzácný jev, pokud jste tedy bezpečně vyvázáni, můžete si užít něco, co hned tak někdo nezažil.

Plavíte-li se někde po ostrovech, urychleně využijte času, který vám zbývá a najděte si bezpečný úkryt. Problémem je, že v Řecku je málo mooringových stání, obvykle se stojí zádí k molu s přídí na kotvě. Pak je otázkou, jestli budete zakotveni tak, abyste bouřlivé počasí přestáli bez úhony.

Pohyb středu níže

Podle nynějších předpovědí to vypadá, že v sobotu po poledni bude střed cyklóny na jihu Peloponésu u Kythéry, navečer se přesune mezi Ydru a Kythnos, o půlnoci bude nad Keou a v neděli o šesté ranní mezi Chiosem a Androsem. V neděli v poledne již zamíří nad Turecko severně od Izmiru.

Důležité upozornění

Numerické modely ukazují vítr kolem 40 uzlů. Předpovědi meteorologů mluví o rychlosti větru i kolem 150 km/h (kolem 80 uzlů). To jsou naprosto extrémní podmínky. Pokud bych si měl vybrat mezi stáním v přístavu s přídí na kotvě a bezpečnou zátokou, zvolil bych bezpečnou zátoku krytou před vlnami a kotvu.

Situace bude ještě náročnější také kvůli prudkým dešťům. Místy půjde až o 200 l/m2 za 3 hodiny. Takové srážky vyvolají záplavy. Do moře se dostane se záplavami vše. Kmeny stromů, občas s vodou cestují lehčí automobily, odpad všeho druhu. Největší srážky je možné očekávat na jihovýchodě Peloponésu, v oblasti kolem Atén a na Euboii.

 

Zde  a zde najdete řeckou předpověď.

Vytisknout
3703
Na horu