Search
× Search
V Komiži vyroste nový rybářský přístav
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

V Komiži vyroste nový rybářský přístav

V městečku Komiža na ostrově Vis vyroste nový rybářský přístav. První fáze přijde na 38,6 milionů kun, z toho 75 % zaplatí Evropská unie. Kromě přístavu se počítá s tržnicí, výrobou ledu, infrastrukturou na vykládku a skladování ryb a na opravy rybářských lodí a vybavení.

Jachtaři se nemusí bát, že by přišli o svůj oblíbený přístav, ve kterém je celé léto plno. Starý přístav zůstane zachován, rybářský port vyroste jižněji, nedaleko místa, kde je bývalá fabrika na zpracování sardinek. Čili v místech mezi současným přístavem a jižními plážemi.

Zdroj Google

Zdroj Google

Nový přístav bude jižně od známého přístaviště jachet.
V první fázi stavby se počítá s výstavbou vlnolamu a mol, u kterých se budou moci rybářské lodě vyvazovat. Vnější vlnolam vznikne na hloubce přes 10 metrů. Vzhledem k nepříliš dobrému krytí lokality bude muset jít o masivní stavbu. Výstavba již zmiňovaného zázemí přijde až ve druhé fázi.

Pro chorvatské rybáře půjde o důležitou základnu, která je přiblíží k jejich lovištím. Po schválení územního plány vypukla mezi rybáři radost a bouchalo se šampaňské.

Rybí populace středního Jadranu vyhlásila 15. únor, kdy ministryně zemědělství Marija Vučković podepsala plány přístavu, dnem smutku.

Ilustrace: URBOS d.o.o.

3208
Na horu