Search
× Search
Útěk z věznice v tropickém ráji
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Útěk z věznice v tropickém ráji

25. července 2020 ztroskotala u Mauricia nákladní loď Wakashio. Kapitán si jel pro signál mobilního telefonu. Byl odsouzen k 5 letům vězení. Nyní se pokusil z šatlavy na tropickém ostrově upláchnout.

Kapitán Sunil Kumar Nandeshwar byl spolu s prvním důstojníkem Subodhou Janendrou Tilakaratnou odsouzen k 5 letům vězení a pokutě 30 milionů rupií (596 000 EUR). Ztroskotání nákladní lodi Wakashio způsobilo mohutný únik paliva a první ekologickou katastrofu tohoto druhu na Mauriciu. Příčina nehody nemohla být triviálnější. Posádka si přála zavolat blízkým a satelitní telefon je příliš drahý. Proto se kapitán rozhodl s 300 metrů dlouhým kolosem zamířit blíže k pobřeží. Hledal signál…

Za snahu vyhovět posádce byl oceněn již zmíněnými 5 roky. S trestem se nesmířil a hledal příležitost k úniku…

Naskytla se ve chvíli, kdy byl pozitivně testován na koronavirus a byl přesunut do menší věznice Petit-Verger Prison v Pointe-aux-Sables na mořském pobřeží.

K pokusu o útěk došlo pod rouškou tmy v noci z pátku na sobotu. Kapitán a dvanáct parťáků vylomili mříže zkorodované ataky mořské soli a z několika prostěradel si svázali 15 metrů dlouhé lano.

Parťáky v nouzi byli drogový dealeři, násilníci, dokonce údajný vrah. Slušná parta do nepohody.

Ale vraťme se k vylomeným mřížím a svázaným prostěradlům. Čtveřici zločinců se podařilo sešplhat z okna věznice. Zbytek se chystal za okénkem šatlavy a držel parťákům palce. Nepomohlo to. Útěkáři byli zpozorováni bdělou stráží. V cele nálada spadla pod bod mrazu. Dva strážci se psy vyrazili ke zlotřilcům na útěku a těm nezbylonež zalehnout s rukama v týlu. Sen o svobodě se rozplynul.

Parta útěkářů byla převezena na samotky do nejstřeženější věznice na ostrově. leží dále od moře, mříže nerezové. Vypadá to, že kapitán se hned tak domů nepodívá.

Otázkou je, co chtěl tucet útěkářů dělat dál. Na ostrově žije něco málo přes milion obyvatel. Je 33 mil dlouhý a 23 mil široký. Nejbližší další pevninou je Reunion vzdálený 100 mil. Na Madagaskar, kde už by bylo možné se schovat, je to 500 mil...

Foto imo.un - https://www.flickr.com/photos/62937028@N02/50237761237/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93781176

1772
Na horu