Search
× Search
Umíte si udělat soft šekl?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Stavba a údržba

Umíte si udělat soft šekl?

Soft šekl je na mnoha místech plnohodnotná náhrada klasického nerezového šeklu. Výhody oproti klasice jsou téměř zanedbatelná hmotnost, bezpečnost při použití, snadná instalace a dokonalá možnost kontroly. Klasické nerezové šekly se na mnoho míst na palubě nehodí a jejich instalace může být za bouřlivých podmínek nesnadná. Jedna či druhá jeho část snadno vypadnou z ruky a v té chvíli jsme bezradní.

Na mnoha místech na palubě nejsou klasické nerezové šekly třeba. Místo toho můžeme na využít chvilky volna a uvázat si pár soft šeklů do zásoby, kterými pak nerez nahradíme. Při troše praxe je možné za hodinu zhotovit půl tuctu textilních šeklů.  stačí k tomu kousek dyneemy. 

Soft šekly nacházejí stále širší využití především v závodním jachtingu, ale nejen tam. Jejich kouzlo objevují pozvolna i cruisingoví jachtaři.. Často se objevují i na místech, na kterých je umístění klasických šeklů nebezpečné, jako je například upevnění otěží na genou. O spolehlivosti soft šeklů svědčí jejich používání na závodních jachtách IMOCA, VO70, Multi One Design, Classe Mini atd.. Najdeme je všude, od upevnění kosatky na stěh, až po instalace kladek.

Jejich trvanlivost sice nebude taková, jako u nerezu, ale to je jedno z mála negativ v záplavě kladů. Pojďte se tedy podívat na instruktážní video, po jehož zhlédnutí si budete moci šekly sami vyrobit.

6366
Na horu