Search
× Search
Umíte sami refovat?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Umíte sami refovat?

Jste na palubě sami a potřebujete zarefovat hlavní plachtu. Zvládnete to, nebo budete potřebovat zavolat pomoc z podpalubí?

Jste sami na palubě a potřebujete zarefovat. Plujete-li s posádkou, máte možnost zburcovat podpalubí a služebně mladším jedincům velet s cigaretou v koutku úst. Plujete-li sólo, tuto možnost nemáte. Jak budete postupovat?

Většinu činností si na palubě můžete udělat sami. Vše ale musíte mít dobře promyšlené a bude vám to déle trvat. 

1. Plujete-li ostrou stoupačku, je lepší před refováním mírně odpadnout, aby jachta měla více prostoru na menší nechtěné změny kurzu a nehrozilo, že udělá nechtěné réčko. 

2. Povolíme otěž hlavní plachty, necháme plachtu vyvlát. 

3. Držíme kurz a zapneme autopilota v kompasovém módu. Pokud bychom autopilota měli zapnutého ještě před povolením hlavní plachty, může se stát, že rozhozené těžiště plachet po povolení hlavní plachty způsobí, že autopilot neudrží kurz.

4. Když vidíme, že je jachta na kurzu stabilní, jdeme ke stoperu a povolíme výtah hlavní plachty. Odhadem povolíme o něco více, než k refu, který chceme použít. 

5. Přejdeme ke stěžni a zahákneme refovací oko na plachtě za háček na kování ráhna. Jsme-li na lodi upravené pro sólovou plavbu, jsou na stěžni záseky na výtah. V tom případě rukou dotáhneme výtah a zasekneme ho v záseku, aby refovací oko nemohlo z háčku na kování ráhna vypadnout.

6. Přejdeme do kokpitu a dotáhneme výtah hlavní plachty dle potřeby. Při refování je třeba výtah dotahovat více, delší výtahové lano mírně povolí. 

7. Nyní dotahujeme refovací lano a přitom sledujeme, jestli nemá tendenci někde skřípnout volnou část plachty. Pokud ano, musíme dotáhnout otěž, aby plachta neflatrovala a byla nad nástavbou, vylezeme na nástavbu a snažíme se volnou část plachty upravit tak, aby nepřekážela při dotahování refovacího lana. Pak otěž povolíme a refovací lano dotáhneme.

8. Na závěr přitáhneme otěž hlavní plachty a pokračujeme dále. 

Je to jednoduchý postup v teorii, ne vždy je to tak snadné v praxi. Někdy je třeba jít ke stěžni několikrát, protože refovací oko vypadlo z háčku, nebo jsme nesprávně odhadli nutné povolení výtahu. To však nic nemění na tom, že pokud si vše rozmyslíte, vše zvládnete.
Jen dbejte dvojnásob na bezpečnost, buďte přivázaní a držte se.

Poznámka na závěr

Na velikosti zde příliš nezáleží. Zvládnete to na sedmimetrové i patnáctimetrové jachtě. jen jednou se u toho více nachodíte.

6559
Na horu