Search
× Search
Umíte plout s lodí rovně?
Jan Koukal
/ Kategorie: Technika plavby

Umíte plout s lodí rovně?

Umíte nastavit plachty tak, aby vaše jachta plula sama rovně? Prý k čemu by vám to bylo? Třeba k tomu, aby autopilot spotřebovával méně energie. Nebo k tomu, abyste si mohli na lodi bez funkčního autokormidla zdřímnout.

Nastavení plachet není složité. Vždyť se to také učí děti v klubech již od časného věku.
 

Nedávno jsme si v článku říkali něco o návětrnosti a závětrnosti jachty. Buď má loď tendenci se stáčet proti větru, nebo po větru. Není to žádná věda. My tentokrát začneme s vysvětlováním u požadovaného výsledku a přes něj se dostaneme k tomu, jak ho dosáhnout. V tomto případě je to nejjednodušší.


Plujeme například na předobok. Máme směrově vyváženou jachtu. Co se návětrnosti a závětrnosti týče, je neutrální, a proto pluje rovně. Nyní povolíme hlavní plachtu a ta začne flatrovat. Co se stane? Těžiště oplachtění se posune dopředu, jachta se stane závětrnou a začne odpadat. Nyní hlavní plachtu přitáhneme. Těžiště plachet se opět posune do původní polohy a jachta znovu popluje rovně.

Nyní plujeme rovně a povolíme otěž kosatky. Těžiště plachet se posune dozadu a jachta vyostří. Samozřejmě si takto hrajeme s oběma plachtami.

Vše by mělo být jasné.

Nyní příklad z praxe. Udělali jste obrat a vytrimovali kosatku podle špiónů. Pustíte kormidlo a jachta má tendenci odpadat. Co uděláte?

Správně, budete dotahovat hlavní plachtu a přitom zkoušíte, jestli už má jachta tendenci plout rovně. Pokud ano, můžete přivázat kormidlo a zalehnout v kokpitu s polštářem pod hlavou.

Ještě poznámka na závěr. Rovně s uvázaným kormidlem plují lépe jachty s delším kýlem. Moderní jachty s kýlem hi aspect jsou méně klidné.

11102
Na horu