Toulky Egejským mořem
Jirka Pacák v neděli vyplul na čtrnáctidenní plavbu Egejským mořem. Pluje z Atén na Rhodos a dnes se zastavil na turisty opomíjeném ostrově Amorgos uprostřed Egeje.
Pro čtenáře Lodních novin jsme připravili školící plavbu z Atén na Rhodos na jeden týden a na druhý týden plavbu zpět. Původní plán skippera Jirky Pacáka byl vyplout již v sobotu večer, ale kvůli zaseklému zavazadlu na letišti (problém se jmenoval samonafukovací vesta), bylo nutné počkat s odplutím na nedělní dopoledne. Kvůli zdržení se Jirka rozhodl vynechat ostrovy, které jsou běžně dostupné z Atén a jako první zastávku zvolil ostrov Amorgos, kde se natáčel známý film Magická hlubina Lucca Besona. Ostrov je známý nejtemnější modrou barvou moře v Egeji.
Foto Jiří Pacák
V temně modrém moři se natáčela magická hlubina.
Plavba po řeckých ostrovech není kompletní, pokud si nepronajmete motorku a nevyrazíte na výlet. Ceny jsou přátelské a průzkum vnitrozemí za to stojí. Zvláště na jaře, kdy je příroda v rozpuku a teploty nejsou spalující. Pro tuto zábavu se dnes Jirka rozhodl i s celou posádkou. Tři bugyny a motocykl s dýchavičným motorem. To je výprava, která objevuje ostrov, ležící stranou turistického ruchu. A vlastně nejen turistického. Ostrov vždy byl tak trochu mimo. Už od antických dob. Nakonec se stal známým jen díky výnosnému pirátství místních a navádění lodí na útesy. Každý si zvolí profesi, která je jeho srdci nejblíže.
Na ostrově žije v několika osadách méně než 2000 obyvatel. Nejznámější památkou je kláštěr Panagía Chosoviótissa. Leží 300 metrů vysoko nad mořem ve skalní stěně. Vznikl již v 9. století našeho letopočtu, nejprve jako kaple, později byla tato rozšířena do podoby kláštera. Ještě v 19. století byla budova kláštera nalepeného na skále jen 5 metrů široká. Vedle duchovní outěchy byla také pozorovatelnou, která mohla varovat ostrovany před nájezdy loupeživých hord.
Foto Jiří Pacák
Vrak lodě Olympia.
Cílem motorizované výpravy ale dnes byl především vrak lodě Olympia v zátoce Liveros. Ze silnice je k vraku vyšlapaná cestička.
Na další ostrov se s Jirkou podíváme zítra.
1314
Související články
250 mil jarní Egejí
250 mil jarní Egejí
Vyplout z Atén a mít před sebou celé Egejské moře. Mířit na východ směrem k Malé Asii, plout cestou, kterou lidé plují již přes 5000 let. To je plavba mezi ostrovy, které jsou kolébkou naší evropské civilizace. Plavba na začátku června, kdy ještě ostrovy nejsou sežehlé sluncem..
Jaké jsou náklady na týden plavby
Jaké jsou náklady na týden plavby
Chystáte se v létě vyplout na týden v některé oblíbené charterové lokalitě. Jak vysoké budou náklady na týdenní plavbu? Kolik za týden utratíte z lodní kasy?
Délos, střed antického světa
Délos, střed antického světa
Jak se mohl stát středem antického světa nevelký ostrov o rozloze jen 3,5 km2? Stal se centrem náboženským i obchodním, pokladnicí, a dokonce sídlem více než 25 000 obyvatel. Zažil neuvěřitelnou slávu, ale také pád do zapomnění. Dnes se jedná o jednu z nejvýznamnějších řeckých památek, která je pod ochranou UNESCO.