Search
× Search
Tohoto se vyvarujte
Daniel Vodička

Tohoto se vyvarujte

Proplouvat úzkým kanálem, ve kterém je proud, s vlnami v zádech je hloupost, která často končí špatně. Nejlepší je se do podobných akcí nepouštět a kanál Privlaka objet. Je to dlouhé, ale jde to.

Kanál Privlaka najdete na ostrově Lošinj vedle města Mali Lošinj. Otvírá se dvakrát denně, v 0900 a v 1800 hodin. Podíváte-li se na do pilota, dočtete se, že za silné bóry je neprůjezdný.

Včera jsme ve facebookové skupině Lodní noviny sdíleli video, na kterém se neidentifikovaná posádka snaží kanálem proplout s bórou v zádech na charterové jachtě Dufour 460.

Kanál má podle pilota šířku 7 metrů. Dufour 460 je široký 4,5 metru. Zbývá tedy 2,5 metru rezerva. Na klidné vodě je dostatečná. S vlnami od zádi se však situace mění. Vlny nadzvedávají záď a odhazují ji stranou. V takové situaci vyžaduje vedení lodě velké zkušenosti a okamžité reakce. A ani tak není jasné na 100 %, že se podaří jachtu udržet ve stopě.

Další překážkou je proud v zádech. Rychlost proti dnu je s proudem v zádech velmi vysoká a šrámy zanechané na trupu jachty omlácené o břehy kanálu jsou hlubší než obvykle.

To ale zjevně příliš netrápilo posádku této charterové jachty. Tři fendříky na levoboku, tři na pravoboku, koulička na zádi. Jedna rána pravobok, druhá rána příď, následně celý levobok. Fantastická podívaná pro diváky! Stačí minuta a je po kauci. A nyní si kluci připravte lana, pojedeme do maríny.

Vím, že není hezké si utahovat z cizího neštěstí. V pilotu však potřebná informace je. I z toho důvodu bych vsadil na delší, ale bezpečnější trasu. Je to 16 mil. V bóře 16 mil na bočák. To jsou s šestačtyřicítkou dvě hodiny plavby.

1354
Na horu