Search
× Search
For Boat_2024_TOP
To bylo na metál...
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

To bylo na metál...

Medaile se rozdávají za všemožné činy. Nejrychlejší v cíli, nejhezčí pirueta, za podíl na kampani Miloše Zemana... Nebo za hrdinské kousky. Spencer Manson dostal metál za hrdinský kousek.

Metály se rozdávaly nyní, ale kousek se stal už v roce 2021. V červnu. Přesně 19. června.

Pobřežní stráž zachytila nouzové volání jachty Barlovento. Jednalo se o 80 stop dlouhý dřevěný škuner. Na moři u hranic Kalifornie a Oregonu zuřila bouře. Škuner byl neovladatelný a nabíral vodu. Jedna členka posádky byla zraněná na hlavě a na ruce. Situace byla kritická. Vítr foukal rychlostí kolem 50 uzlů a výška vln dosahovala 6 metrů.

Služba pobřežní stráže vyslala do akce pátrací letoun ze Sacramernta, který zajišťoval dohled, a vrtulník Dolphin ze sektoru Humboldt Bay. Posádka vrtulníku na místě nasadila svého záchranáře (rescue swimmer) poddůstojníka 3. třídy Spencera Mansona. Pohyby jachty na rozbouřeném moři byly příliš nebezpečné na to, aby se Mansonovi podařilo přistát na palubě. Proto posádka zvolila neobvyklý postup: Vysadila ho do vody po větru od jachty, protože věděla, že jachta kolem něj v rychlosti propluje. Došlo k tomu, jak bylo naplánováno. Jen jachta chvílemi dosahovala rychlosti až devíti uzlů. Záchranář se ve vodě zachytil lana, které jachta vlekla za sebou. Kdo si vyzkoušel tahání na laně za jachtou, ví, jak nesnadné je přitáhnout se v rychlostech nad 5 uzlů. Zde musel Spencer Manson projevit železné svaly, které by spíše odpovídaly dobře známému silákovi doby mého mládí Budu Spencerovi.

Jakmile se Manson dostal na palubu, připravil zraněnou členku posádky k vytažení do vrtulníku. Stále nebylo možné zvedat evakující se z paluby vzpínající se jachty. Proto záchranář i zraněný museli skočit do vody. Ve vodě Manson pomohl zraněné do záchranného koše a posádka vrtulníku ji vyzvedla na palubu.

Manson pomohl bezpečně vyzvednout další tři osoby z vody podobnou metodou. Pro poslední dva trosečníky přilétl druhý vrtulník. Loď Barlovento byla ponechána bouři napospas.

Image
Za tyto činy udělila pobřežní stráž Mansonovi vyznamenání Záslužný letecký kříž. Jde o nejvyšší vyznamenání v letectví a uděluje se příslušníkům námořnictva, námořní pěchoty nebo pobřežní stráže.

 

445
Na horu