Search
× Search
Tlakový gradient je…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Tlakový gradient je…

Co to je tlakový gradient a proč je takové málo říkající sousloví pro jachtaře důležité? A proč se tím zabýváme zrovna dnes?

Horizontální tlakový gradient je pokles tlaku vzduchu ve vodorovném směru na jednotku vzdálenosti. Vyjadřuje se v hekopascalech na 100 km. Zjednodušíme-li to do řeči běžných hominidů, kteří se vydávají na plavby po moři, jedná se o rozdíl tlaku vzduchu, který na synoptické mapě zobrazují izobary. A čím blíže u sebe izobary jsou (čím jsou hustější), tím vane silnější vítr.

Proč se o tom bavíme právě dnes?

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Poryvy na severním Atlantiku dnes.
Je to jednoduché. Podívejte se dnes na severní Atlantik. Nejlépe na Windy, tam je tlakový gradient téměř zhmotnělý.  

Vidíte Azorskou tlakovou výši, která je roztažená od severovýchodu USA, až po Francii, respektive až k nám, řekněme až do Černé na Lipně (to je ta hnědočervená barva). Atmosférický tlak v centru výše je 1053 hPa. To už je pořádná výše.

A nyní zamíříme na sever k Islandu. U západního pobřeží ostrova je střed tlakové níže s tlakem 984 hPa (modrá). To není nic výjimečného. Rozdíl tlaku mez Azorskou tlakovou výší a touto níží však je úctyhodný. To je téměř 70 hPa. Na necelých 2000 kilometrech, tedy na necelých 1100 námořních mílích. To je zatracený sešup. Po přepočtu na 100 km je průměrná hodnota tlakového gradientu mezi těmito dvěma útvary 3,5 hPa/100 km. V místech, kde je gradient největší, je to skoro 5 hPa na 100 km.

No a podíváme-li se na důsledek tlakového gradientu, který nás obzvlášť zajímá, tedy vítr, uvidíme, že na celém severním Atlantiku, od Ameriky do Evropy, fouká mezi 40 a 50 uzly v poryvech. A vítr bude v nejbližších hodinách ještě sílit, až k 70 uzlům v poryvech.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Poryvy v noci z pátku na sobotu.
Protože se tlaková níže bude přesouvat nad Skandinávii, největší tlakový gradient se posune nad Severní moře. A vítr zde bude před víkendem výrazně zesilovat. Již zítra během dne mezi Skotskem a Norskem bude foukat v poryvech přes 80 uzlů. A extrémní vítr ze čtvrtka na pátek v noci zasáhne především Dánsko, ale také severní Německo.

V předvánočním čase bude i u nás povětří velmi, ale velmi čerstvé.

535
Na horu