Search
× Search
Tip pro jachtaře: Valun
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Tip pro jachtaře: Valun

Vydáte-li se na jachtě na sever Chorvatska, zastavte se v přístavu Valun na ostrově Cres. Krásná vesnička bez aut, s italskou atmosférou a malým přístavem, ve kterém je voda na koupání.

Veliká Valunská zátoka leží ve střední části ostrova Cres, v místě, kde je i hlavní město ostrova. Rozlehlá zátoka je obklopená vysokými břehy, které jsou zelené až k mořské hladině. Na březích j několik menších zátočin s oblázkovými plážemi.

V jižní části zátoky leží malý přístav Valun. Dvě krátká mola, stání pro maximálně 10 jachet, hloubka u mola přes 2 metry a dno rychle spadá do hlubiny.

Barevné domky vesnice jsou namáčklé jeden na druhý, místo uliček úzká schodiště. Jedinou širší ulicí je nábřeží. I to je bez aut, která mají vjezd zakázaný. Na nábřeží je několik restaurací a kaváren, žádná z nich není vzdálenější od přístavního mola víc než 100 metrů.

Foto Daniel Vodička

Foto Daniel Vodička

Pláž je 100 metrů od městečka.
Místní pamětihodností je tzv. Valunská deska z 11. století. Jedná se o nejstarší chorvatskou hlaholskou písemnou památku. Text této původně náhrobní desky byl napsán ve staré chorvatštině hlaholicí a latinkou. Najdete ji ve zdi zdejšího kostela Pany Marie.

Koupat se ve Valunu můžete přímo v přístavu z lodi. Pokud máte raději oblázkové pláže, najdete je na obou koncích vesnice.

Přístav a celé městečko mají příjemnou poklidnou atmosféru.

 

3765
Na horu