Search
× Search
Tip na plavbu: Blace
Anonym
/ Kategorie: Kam jet, Motorové jachty

Tip na plavbu: Blace

Hledáte zajímavé místo, kde jste ještě nebyli? Zkuste Blace nedaleko Ploče. Ospalá dědina s přístavem, která leží v deltě řeky Neretvy.

Blace je vesnice s dvěma stovkami obyvatel. Leží v deltě řeky Neretvy nedaleko přístavu Ploče. U nábřeží, které je dokonale kryto před rozmary počasí, je pro plachetnice málo vody, ale u vybíhajícího mola je na obou stranách hloubky dost. Není-li u mola volné místo, je možné stát v laguně před Blace na kotvě. Hloubka je do 8 metrů a laguna je krytá před vlnami. Vnitřní bazén, který se otvírá za prvními domy vesnice, je zatím mělký, ale probíhají práce na prohloubení na 2,5 metru.

Co je zde zajímavé?
Oblast je zajímavá již tím, že zde potkáte jen minimum jachet. Hlavním lákadlem je ale delta řeky Neretvy, která leží hned za hradbou kopců za vesnicí. 12 000 hektarů delty řeky je srovnáváno s deltou řeky Nil. Mezi kopci ukrytá plochá krajina je protkaná kanály a slepými rameny řeky. Již od starověku je oblast zemědělsky využívaná. Vznikla zde šachovnice polí a sadů, které jsou odděleny labyrintem kanálů. Odtud pochází nejlepší melouny i první podzimní mandarinky.
Oblast je zajímavá také tím, že je bohatá na ryby a můžete zde ochutnat jak ryby mořské, tak i sladkovodní. Místní specialitou jsou například úhoři.

Delta je zimovištěm či zastávkou mnoha evropských druhů tažných vodních ptáků. Do nitra říčního labyrintu je možné se dostat s místními, kteří výlety nabízejí. Někteří dokonce na tradičních černých dřevěných loďkách, které zde plují již po staletí.

Pokud se chcete podívat na deltu z výšky, vydejte se z Blace vlevo po silničce do kopce k hřbitovu. Není to více než 400 m. Od hřbitova stačí vylézt posledních 15 výškových metrů a pod vámi se rozevře celé údolí protkané kanály.

 

Trochu jiné Chorvatsko.

 

8868
Na horu