Search
× Search
Tankery ve frontě na hadici
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Tankery ve frontě na hadici

43 milionů barelů ropy připluje do 24. května k americkým břehům ze Saudské Arábie. Jde o 28 tankerů, z toho 14 patří mezi ty největší VLCC. Nebude ale kde ropu vyložit. Již nyní čeká na vyložení v amerických přístavech 76 tankerů.

Virus z čínského netopýra zastavil světa běh, a to způsobilo zhroucení trhu s ropou. Ropa je především hlavním zdrojem energie pro průmysl a dopravu, poptávka po ní proto klesla ke dnu. Zastavení těžby není jednoduché a skladovací kapacity jsou nacpané k prasknutí (podle neověřených zpráv ve skladovacím zařízení v Cushingu v Oklahomě naplnili ropou i bývalé kachní jezírko za vrátnicí).

V současné chvíli čeká u západního pobřeží Spojených států 34 tankerů s 25 miliony barelů ropy a u pobřeží Mexického zálivu je to 31 tanker. Čekají na kotvě, ale není kam vykládat.

Podívejte se na mapy Marine Traffic. Lodě je možné filtrovat a zadáte-li si jen tankery na kotvě, uvidíte, kolik jich u pobřeží Spojených států čeká. A nejen tam, další tankery s ropu čekají i u evropských přístavů. Ropy je přebytek a situace se hned tak nezlepší.

Na nastalé situaci vydělávají majitelé automobilů, motocyklů a motokol. Na čerpacích stanicích je možné nakoupit benzín i za 21,60 a naftu za 22,90 Kč.

3951
Na horu