Search
× Search
Tajfun Haishen
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Tajfun Haishen

K japonskému ostrovu Kyushu a k Jižní Koreji se blíží tajfun Haishen. Rychlost větru by měla dosahovat 130 a více uzlů. To znamená i více než 240 km/h. Výška vln poblíž středu se bude blížit 15 metrům.

Vznik tropické bouře Haishen se nezdál meteorologům pravděpodobný. Nad Filipínským mořem však došlo k explosivní intensifikaci a ve čtvrtek již šlo o tajfun 4. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici síly hurikánů. To znamená vítr v rozmezí 113 – 136 uzlů, nebo také 209 – 251 km/h. Dnes měl vítr zesílit až nad 137 uzlů, tedy nad 252 km/h. Vítr této rychlosti by odnesl i slavnou prezidentskou jachtu Explorer až na Hradčana. Včetně nákladu.

Bouře by měla zasáhnout jihozápad Japonska někdy v neděli či pondělí. Očekává se, že se výrazně podepíše na infrastruktuře ostrova Kyushu a menších ostrovech směrem k Okinawě. Teplota moře jižně od Japonska se pohybuje mezi 30 a 31°C. Vysoká teplota moře je krmivem hurikánu, který z teplého moře získává svoji energii.

Nebude to jen extrémní vítr, co způsobí škody. Dalšími nebezpečnými jevy jsou vzestup hladiny moře způsobený bouří (může jít o několik metrů) a extrémní srážky. Místy by mohlo napršet až půl metru srážek.

 

 

2760
Na horu