Search
× Search
Tajfun Hagibis je extrémní bouří
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Tajfun Hagibis je extrémní bouří

Hurikány a tajfuny se rodí pomalu. Z tropické bouře to trvá několik dnů, než zesílí na nejsilnější 5. stupeň, který po sobě zanechává neodvratnou spoušť. Tajfun Hagibis je v tomto ohledu extrémista. Z tropické bouře vznikl tajfun 5. kategorie za jediný den a nyní míří k Japonsku.

U centra tajfunu Hagibis fouká již nyní vítr o rychlosti přes 135 uzlů. Za jediný den zesílil vítr o 80 uzlů. Včera poklesl ve středu cyklóny tlak na 915 hPa. Výška vln u středu níže překračuje 15 metrů.  Extrémní bouře by měla Japonsko zasáhnout o víkendu.

Pro nás je to pouze bouře. Senzace, rekordy ve větru a srážkách. Pro ostrovany na pobřeží, které se chystá tajfun zasáhnout, jde o zrůdu, která se živí jejich neštěstím. Ničí domy, majetek, občas bere životy. Nic hezkého… Vzpomeňte si, že ze poslední měsíc je to už třetí bouře nejvyšší páté kategorie. Jedna zasáhla Bahamy (Dorian), jedna prošla ve své nejsilnější fázi ve středu Atlantiku a má na svém kontě jeden potopený remorkér a 12 mrtvých (Lorenzo) a nyní tedy stejné síly dosáhl za jediný den Hagibis. Vkrádají se myšlenky, jestli není na světě něco špatně, když se takto bouří…

2975
Na horu