Search
× Search
Světové rekordy v jachtingu
Daniel Vodička

Světové rekordy v jachtingu

Kolik mil uplula za den nejrychlejší plachetnice? Za jak dlouho je možné překonat Atlantik z New Yorku do Velké Británie? Za jak dlouho obeplul svět nejrychlejší sólový jachtař? Jaké jsou největší jachtařské světové rekordy?

Jachting je technický sport. S rozvojem techniky roste rychlost jachet, zlepšuje se přesnost předpovědí počasí a navigační programy v závislosti na předpovědích jsou schopné vyhodnotit rychlejší trasy. Proto by se rekordy měly stále vylepšovat, časy zkracovat. Přitom dva z největších světových jachtařských rekordů vznikly již v první dekádě 21. století.

Rekord přes severní Atlantik New York (USA) – Lizard Point (Velká Británie), 2880 námořních mil

Trimaran Banque Populaire V, 3 dny, 15 hodin a 25 minut, 2009

Pascal Bidégorry se svým týmem na 40 m dlouhém trimaranu měl fantastické štěstí na počasí. Tlaková níže je doprovázela po celou cestu z USA do Evropy. Trimaran dosáhl průměrné rychlosti 32,94 uzlu. Maximální dosažená rychlost byla 47,15 uzlu. Na ideální počasí čekal Bidegorry se svým týmem v New Yorku měsíc a půl.

Rekord v počtu uplutých mil za 24 hodin

Trimaran Banque Populaire V, 908,2 námořní míle (1682 km), 2009

Pascal Bidégorry během rekordního pokusu přes Atlantik překonal i tento mimořádně ceněný rekord. Po celých 24 hodin dokázal udržovat průměrnou rychlost 37,84 uzlu. K tomuto rekordu se nejvíce přiblížil při své rekordní plavbě kolem světa trimaran IDEC Sport, který dokázal několik dnů držet výkon na hranic 870 mil.

Sólový rekord v počtu uplutých mil za 24 hodin

Trimaran Macif, Francois Gabart, 850,68 námořní míle (1575 km), 2017

Největší talent offshore jachtingu posledního desetiletí předvedl na moderním trimaranu s foily výkony, které se přiblížily nejlepší posádkové plavbě kolem světa.

Sólový rekord přes severní Atlantik New York (USA) – Lizard Point (Velká Británie), 2880 námořních mil

Trimaran Sodebo 4, Thomas Coville, 4 dny, 11 hodin, 10 minut, 2017

Thomas Coville má vynikajícího partnera, který je ochoten navzdory mnoha neúspěchům financovat stále nové lodě. Firma Sodebo vyrábí plněné bagety a podobná rychlá jídla. Ve světovém jachtingu už je několik desetiletí.

Sólový rekord kolem světa

Trimaran Macif, Francois Gabart, 42 dnů, 16 hodin a 40 minut, 2018

Gabart na moderním trimaranu zlepšil rekord Francoise Joyona o 6 dnů a 10 hodin a téměř se dotáhl na absolutní rekord trimaranu IDEC Sport.

Absolutní rekord kolem světa, Jules Verne Trophy

Trimaran IDEC Sport, 40 dnů, 23 hodin a 30 minut, 2017

Francis Joyon vyrazil na cestu za největším rekordem jen s pěti dalšími muži. Normální přitom bývalo, že počet mužů na palubě byl dvojnásobný. Při plavbě kolem světa uplul trimaran IDEC Sport 26 412 námořních mil průměrnou rychlostí 26,9 uzlu. Plavba od startu v Bretani k mysu Leeuwin na jihu Austrálie mu trvala jen 17 dnů a 7 hodin! Původní rekord trimaranu Banque Populaire V vylepšil Joyon se svými muži téměř o 5 dnů.

 

 

 

4208
Na horu