Search
× Search
Světlice a kladivo. Zbitý švédský sólojachtař zahnal kolumbijské piráty
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Světlice a kladivo. Zbitý švédský sólojachtař zahnal kolumbijské piráty

Zmlácený a pořezaný nožem. V takovém stavu byl švédský jachtař Magnus Reslow po prvním útoku pirátů nedaleko kolumbijského pobřeží. Jenže snadnou obětí byl jen zdánlivě. Kladl fyzický odpor a opakovaně útočící piráty zahnal palbou světlicemi.

Reslow se 28. prosince loňského roku plavil na své jachtě Swedish Laurin 32 ze severokolumbijského města Santa Marta a mířil na panamský ostrov San Blas vzdálený zhruba 300 mil. Piráti na něj zaútočili brzy po vyplutí, nedaleko města Barranquilla.

„Byl jsem asi šest mil od pobřeží a plul na plachty. Najednou připlula loď a chlapi se nalodili na mou palubu. Začali mi brát věci. Pochopil jsem, o co jde. Začali mě tlouct nějakým prknem. Jednomu jsem řekl ´amigo´, podal mu ruku a vykloubil mu palec. To ho naštvalo a chtěl mě bodnout nožem na krájení chleba, který měl naštěstí tupý hrot,“ líčí Reslow své dramatické zážitky ve videu, které vzniklo pět dní po incidentu.

Zatímco část bandy se věnovala mlácení jachtaře, ostatní se soustředili na lup. V nestřežené chvíli ale Reslow zmobilizoval síly a přešel do protiútoku. „Tři piráty jsem po palubě honil s kladivem. Naskákali do vody vlezli na svou loď a pak odpluli,“ popisuje první útok, po němž Reslowovi zůstal telefon, a tak ihned napsal známému do Švédska, že se dostal do krizové situace a připojil údaje o své poloze.

Brzy se však situace opakovala podle podobného scénáře. Piráti připluli znova na jiné lodi a pak ještě jednou opět na jiné. Mlácení a rabování. Ukradli baterie, kabely, elektroniku, část motoru, plachty a fendery. Záď jachty poničily nárazy lodí desperátů. Cílem pirátů bylo přivléct jachtu k pobřeží. „Možná mě chtěli zabít a zmocnit se celé lodi,“ uvažoval jachtař. Zachoval si však duchapřítomnost a došlo mu, že bude muset použít skutečně válečné prostředky. „Přeřezal jsem jejich vlečné lano a začal po nich střílel světlicemi. Potom odpluli,“ popisuje situaci, kdy si nejspíš zachránil život.

Po posledním útoku si pro případ opakování nezvané návštěvy Švéd vyrobil zásobu Molotovových koktejlů a chystal se ulehnout. Pak ale uslyšel zvuk blížících se motorů a tušil, že zhotovené benzínové granáty se mu budou hodit.

Nebyli to však piráti, ale vojenská hlídka. Známý ve Švédsku totiž předal informace švédské pobřežní stráži, která kontaktovala přímo kolumbijskou armádu. Reslow tak byl zachráněn a s vojenskou asistencí se vrátil zpět do Santa Marta. Zbitý a vyčerpaný jachtař se nebyl schopen udržet na nohou. Při následné hospitalizaci strávil 24 hodin na infuzích.

Bylo by logické, kdyby Reslow po takovém zážitku chtěl okamžitě Kolumbii opustit a nikdy na ni nevzpomenout v dobrém. Jenže po návratu z nemocnice na něj čekalo příjemné překvapení v podobě vstřícnosti a podpory tamní jachtařské komunity. „To mi opět zvedlo náladu. Místní jachtaři, samí milí lidé, mi velmi pomohli. Jak s opravami lodi, tak i s dodávkami analgetik, která jsem potřeboval, abych mohl spát,“ vypráví.

Reslow, který žije na palubách lodí 30 let, svůj plán dopravit se do San Blas nezměnil. Trauma z útoků však zůstává. „Bojím se dalšího útoku. Příště by mohli mít zbraně. Popluji dlouho na sever, než to stočím k San Blas. Od kolumbijského pobřeží se raději budu držet na distanc.“

 

g

782
Na horu