Search
× Search
Superjachta do 200metrové hloubky
Jan Koukal

Superjachta do 200metrové hloubky

Nizozemský stavitel U-Boat Worx na monacké výstavě odhalil návrh superjachty schopné podvodní plavby. Plavidlo nazvané Nautilus by mělo mít 37,5 metru na délku, výtlak 1250 tun a mělo by být schopné ponoru do hloubky 200 metrů. Po hladině se bude plavit cestovní rychlostí 9 uzlů, pod hladinou pak rychlostí 4 uzly.

Idea „ponorné superjachty“ prý v U-Boat Worx vznikla na základě diskuze s potenciálním zájemcem o jiný koncept loděnice - UWEP (Underwater Entertainment Platform). Toto „ponorné zařízení“ pojme 120 hostů, s nimiž se může ponořit také do 200 m až na 24 hodin.

Nautilus je tak dalším krokem a jeho předností je určitě obojživelnost. Na hladině funguje podobně jako běžná motorová jachta - s dostatkem opalovacích platforem, bazénem se sladkou vodou, velkým jídelním stolem atd. Jakmile se hosté či posádka rozhodnou pro ponor, veškeré zařízení je vodotěsně zakryto. Jachta/ponorka disponuje též elektricky poháněným pomocným člunem Aronnax, který je též schopen ponoru.

Koncept počítá s vnitřním uspořádáním v podobě kajuty majitele a čtyř dalších kajut pro hosty. Posádka by měla být šestičlenná a má vlastní zázemí.

Pod vodou může plavidlo zůstat až čtyři dny. Pokud se však bude pohybovat cestovní rychlostí, je tento čas omezen na šest hodin. Problematičtější může být kotvení v marínách - přístaviště bude muset posádka volit s ohledem na notný ponor 6,5 m.

„Až si budete vybírat novou loď, zvažujte, která jachta z vašeho výběru se umí potopit do 200 metrů,“ láká klienty zakladatel společnosti Bert Houtman. „Na rozbouřeném moři se prostě potopíte a pokračujete v klidu dál,“ dodává. Startovací cena neobvyklého plavidla je 25 milionů eur.

Společnost U-Boat Worx byla Houtmanem založena v roce 2005. Dodává pilotované ponorky pro výzkumné a rekreační účely.

260
Na horu