Search
× Search
Sucho v Amazonii
Jan Koukal
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Sucho v Amazonii

Velké sucho v amazonské oblasti ohrožuje přepravu obilí a dalšího zboží z vnitrozemí. Má to negativní důsledky pro celé brazilské hospodářství. Zatímco zemědělci sklízejí bohatou úrodu obilí a rekordní úrodu cukru, lodě čekají desítky dní v brazilských přístavech na srážky a zvýšení hladin řek.

Přední brazilský provozovatel říční dopravy Hidrovias do Brasil uvedl, že není schopen plnit zakázky na přepravu surovin, jako jsou kukuřice, sója a další zemědělské komodity. „Situace se vyhrotila velmi náhle,“ řekl generální ředitel Fabio Abreu Schettino s poukazem na to, že pokles hladin byl náhlý a rázný.

Společnost působí v oblasti nazývané Severní oblouk, což je soustava přístavů podél dolního toku Amazonky a severovýchodního pobřeží Atlantiku. Právě sem směřuje úroda plodin z farem ve střední Brazílii. Podle vlastních měření společnosti na jedné z řek v regionu je hladina vody asi o 40 procent nižší než ve stejném období loňského roku.

Sucho limituje množství nákladu, který lze přepravit, a nutí přepravce rozdělovat objemy na menší části, aby lodě mohly proplout kritickými místy.

Hidrovias sice očekává, že se hladina vody v nadcházejících měsících vrátí na obvyklou úroveň, ale aktuální sucho postihne jak hospodaření společnosti (firma snížila odhad zisku o patnáct procent), tak celý brazilský logistický systém. Vývoz obilí se totiž přesměrovává na jiné transportní trasy a míří do přístavů na jihovýchodě země, které jsou přeplněné.

227
Na horu