Search
× Search
Stojí za to navštívit Kornati?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Stojí za to navštívit Kornati?

Před pár dny se na facebookovém profilu Lodních novin objevil dotaz, jestli má smysl navštívit národní park Kornati navzdory tomu, že cena vstupného na tři dny přesahuje cenu automobilu Škoda Rapid v luxusní výbavě.

V komentářích se objevily různé názory. Od pusté hromady kamení, až po překrásnou lokalitu, kterou je chyba vynechat. Co si z toho vybrat?

Níže najdete náš osobní názor na Kornati a jejich návštěvu. Vlastně jen taková odpověď na vznesenou otázku. Subjektivní.

Kornati stojí za návštěvu mimo hlavní turistickou sezónu. Tedy od října do května včetně.

Souostroví sestává z téměř devadesáti ostrovů, ostrůvků a útesů tvořených vápencovými kopci pravidelných tvarů. Ze strany otevřeného moře jsou ostrovy často zakončeny vysokými skalními stěnami. Souostroví nemá stálé obyvatele, ale v mnoha zátokách najdete domky rybářů a zemědělců, které jsou dnes proměněny na (drahé) restaurace.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Kornati v podzimním slunci.
Navzdory vysoké ceně vstupného a restaurací má návštěva smysl. V říjnu ostrovy osvětluje nízké podzimní slunce, které vrhá dlouhé stíny a ozvláštňuje melancholickou atmosférou opuštěného souostroví. Světlo je v té době měkké a příjemné. Absence turistů je předpokladem proto, aby bylo možné se do atmoféry místa ponořit. Nyní je ideální doba na návštěvu. 

To samé je možné říci o o dubnové cestě. Slunce je již sice vysoko a pomalé podzimní světlo už nezažijete, ale vegetace na ostrovech bude rozkvetlá do fialova, a to také není k zahození.

Určitě si nenechte ujít pěší výlet na některý z kopců na Kornatech. Z výšky jsou ostrovy nejhezčí. Jen pamatujte, že terén je velmi těžko schůdný. Potřebujete pevné boty a nejlépe také dlouhé kalhoty. Nezapomeňte ani na láhev vody. Cíl, který se zdá na dosah ruky, je dále a výše, než si myslíte. Na výlet se vydejte brzy ráno, dokud není vedro.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Průhled z moře do labyrintu ostrovů.
Podle pravidel národního parku je možné chodit jen po vyznačených cestách. Pokud o nějakých víte, tak se jich držte. Tím pádem budete v souladu s pravidly…

Co se týče cen restaurací na Kornatech, berte to tak, že zátoka na Kornatech je z ekonomického hlediska stejně atraktivní, jako Pražský hrad (samozřejmě bez obyvatel).

Vstupenky do parku je třeba kupovat předem na internetu. Cena vstupenek na místě je dvojnásobná. Vstupenky se kupují na přesné datum. Přesun dat je možný, ale je třeba kvůli němu kontaktovat správu parku.

Podle pravidel parku je v oblasti možné kotvení a nocování v těchto zátokách: Stiniva, Statival, Lupeška, Tomasovac - Suha punta, Šipnate, Lučica, Kravjačica, Strižnja, Vruje, Gujak, Opat, Smokica, Ravni Žakan, Lavsa, Piškera - Vela Panitula, te u uvali Anica na Levrnaci, Podbižanj i Koromašna.

Vydáte-li se na plavbu na Kornati ještě nyní, můžete si užít krásnou lenivou plavbu na plachty mezi opuštěnými ostrovy, které jsou ozářeny staženým nízkým podzimním sluncem. Myslím, že jedno přespání v rámci parku by mohlo stačit.

 

5776
Na horu