Search
× Search
Stane se SP80 nejrychlejší plachetnicí?
Daniel Vodička

Stane se SP80 nejrychlejší plachetnicí?

Švýcarský tým SP80 chce příští rok vylepšit světový rychlostní rekord plachetnice, který drží rychlostí 65,45 uzlu Paul Larsen a jeho Vestas Sailrocket. V přepočtu na kilometry je o rychlost 121,21 km/h.

Nejde o maximální dosaženou rychlost, ale o průměrnou rychlost na trati dlouhé 500 metrů. Paul Larsen rekord vytvořil v roce 2012. Tým SP80 chystá své rekordní pokusy na podzim příštího roku na jihu Francie.

Image
Podíváte-li se na plavidlo, které se k rekordu chystá, vkrádají se do hlavy pochybnosti, jestli jde o plachetnici. Kite velikosti 20 až 50 m2 (podle větru) bude pohánět trimaran připomínající vodoměrku s foily. Nejdůležitější bude, aby trimaran zůstal řiditelný a v kontaktu s vodou. To si vyzkoušel i současný držitel rekordu Paul Larsen, který se s Vestas Sailrocket několikrát vznesl a skončil v hrůzně vypadajících kotrmelcích.

Tým SP80 je přesvědčen, že se mu podaří prolomit před pár lety naprosto nedostupnou hranici 80 uzlů (cca 150 km/h). Technologie použité při rekordních pokusech by se mohly v budoucnu objevit i v konvenční námořní dopravě.

Grafika Tým SP80

3502
Na horu