Search
× Search
Stane se ošklivost trendem?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Vende Globe

Stane se ošklivost trendem?

Armel Tripon předvedl trup své nové jachty IMOCA a vypadá to, že bude ještě ošklivější než vše, co jsme zatím mohli vidět ve třídách IMOCA, Classe Mini a Class 40. Nová jachta je tvarem trupu naprosto revoluční.

Pod novinkou třídy IMOCA je poprvé podepsaný designér a závodník Sam Manuard. U nás je známý jako konstruktér jachty Follow Me Milana Koláčka, nebo například celé výrobní řady Seascape. Úspěch jachet Seascape byl takový, že firmu přiřadil pod svá křídla největší výrobce rekreačních jachet na světě Beneteau Group. Sam je vynikající závodník v Classe Mini a Class 40. Svoje designy tak mohl vždy sám vyzkoušet. Mezi předními konstrukčními kancelářemi je to ojedinělý přístup.

Kulatá scow příď

Nová IMOCA je prvním Manuardovým designem v královské offshore třídě. Odvážný design přináší mnoho nového. V první řadě je to maximálně kulatá příď typu Magnum (první offshore design tohoto typu Davida Raisona v Classe Mini se jmenoval Magnum). Maximálně s ohledem na pravidla, IMOCA nedovoluje to samé, jako Classe Mini.

Menší šířka

Dále jde o menší šířku lodi v porovnání s ostatními jachtami IMOCA. Přesná šířka zatím nebyla zveřejněna, ale loď by měla být na rozdíl od svých konkurentek užší. To si žádá určité vysvětlení. Šířka dodává jachtě stabilitu, protože v náklonu prodlužuje páku, na které působí kýl. A větší stabilita znamená větší výkon, možnost vést více plachet. Pokud je nová IMOCA užší, nebude tedy méně výkonná? Díky foilům nemusí být. Na jachtách vybavených foily to jsou tato křídla, která dodávají jachtě dynamickou stabilitu. Čím jsou delší, tím více stability. Šířka trupu tak nemusí být pro vyšší stabilitu rozhodující. A menší šířka znamená menší hmotnost a méně pevnostních problémů.

Vysoko instalované foily

Jachta by měla být vybavena extrémními foily. Na první pohled je vidět, že z trupu vybíhají velmi vysoko. Bude třeba náklon jachty, aby se zanořily pod hladinu. A zároveň budou pracovat poměrně daleko od lodě. Myšlenkou designéra bylo, aby pracovaly v místě, kde voda není narušena vlnou, kterou dělá trup jachty.

Další výhodou použité instalace foilů je že například za příliš slabého větru budou moci být oba foily na hladinou a nebudou brzdit.

Zatím jsme mohli vidět jen první snímky trupu nové jachty. Je odvážná a odvahu vyžaduje nejen od skippera Armela Tripon a a designéra Sama Manuarda, ale především od sponzora (LˇOccitane), který to vše platí. Ceny nových jachet IMOCA se dnes pohybují od 3 milionů EUR nahoru. Vsadit tuto částku na revoluci, to vyžaduje odvážné srdce. O to více, když je revoluce tak ošklivá…

3832
Na horu