Search
× Search
Srovnání, které pro našince nevychází dobře
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Srovnání, které pro našince nevychází dobře

Mnohé ohlasy českých (nejen) jachtařů na Chorvatsko na facebookových profilech a jinde nejsou přívětivé. Mnohé se našinci nelíbí…  Na druhou stranu je toho dost, co je v Chorvatsku neporovnatelně lepší. Jeden malý příklad.

 

Image
Plánek areálu sportovního centra.
Strávil jsem nyní v Chorvatsku více než měsíc. Vzhledem k potížím se zády musím chodit pravidelně plavat. Dubnový Jadran této kratochvíli není nakloněn. Alespoň co se mě týče. Proto jsem se občas zastavil v zadarském městském bazénu. Je součástí velikého sportovního centra Višnjik. Součástí je veliká hala na basket, házenou a jiné halové sporty dvorana Krešimira Ćosića. Dále je zde celá řada tenisových kurtů, hřiště na fotbal, atletický ovál a mnoho dalších sportovišť. Připomínám jen, že Zadar má cca 75 000 obyvatel. Tedy méně než Zlín. Vše je v Zadaru nové. A před 28 lety zde ještě zuřila válka…

Ale vraťme se k bazénu. Jde o bazén. Sportovní bazén. Nikoli naše nablblé akvaparky, kde bazén je jen nutným zlem a podle toho vypadá jak co do hloubky, tak i šířky. Zde je k dispozici hlavní bazén o rozměrech 33 x 25 metrů. S několika pětimetrovými věžemi na skoky, třímetrovými a dalšími prkny. Hloubku bazénu nevím. Dva metry to budou všude, nestačím… Tribuny pro 1000 návštěvníků. Dále je zde menší 25 x 12,5 m bazén na rozplavání a brouzdaliště.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Bazén na rozplavání a brouzdaliště.
Pozor, důležitá zpráva pro ty, kdo chodí plavat v Praze do Podolí. Ve všech bazénech je vidět z jednoho konce ne druhý. Myslím pod vodou. Jasně vidět, žádné zakalení, žádný nechutný šlem na dně.

Vstupné? Kolik může stát bazén v drahém Chorvatsku?

Pro dospělého 3,5 euro na 2 hodiny. Opakuji 3,5 euro!

Praha Podolí je dnes 205 Kč na 90 minut, na 2 hodiny pak 250 Kč. Ufff… To už není žádná láce.

Navíc v Zadaru nikdo nekouká na to, jak jste tam dlouho. Chcete plavat celý den? Nikdo to nekontroluje, není problém. V Podolí po pětiminutovém zdržení máte pocit, jako byste si kus vody chtěli odnést domů.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Skříňky se příliš nezamykají. Asi to není problém.
A další drobnost… Přibližně polovina skříněk v šatnách je v Zadaru odemčená. Plné věcí, ale otevřené. Boty se standardně nechávají pod skříňkou. Samozřejmost? Ne tak u nás.

V Praze je třeba cenné věci dát do speciální skříňky hned u pokladen (něco takového v Zadaru nemají). A skříňku se svršky si pečlivě zamknout, včetně bot. I tak občas obsah skříňky zmízí. Nejsou to výjimečné případy. Dokonce se stalo i to, že nenechavec v dámských šatnách odnesl boty, které si jedna z dam omylem nechala pod skříňkou. Jsme takový národ… Tak trochu zlodějský…

V Zadaru tento problém nemají. Zjevně…

A jak je bazén využíván? Až na výjimky je plný dětí i dospělých sportovců. Celé odpoledne, celý večer. Dopoledne jsem tam nebyl. Bazén plný sportujících. Fajn pohled, dobré pro zdraví...

Když to zkrátím. V Zadaru mají parádní velký bazén na plavání, čistý, určený pro sportování a levný. Porovnám-li to s Prahou. A nekrade se tam.

To vůbec není špatné!

1074
Na horu