Search
× Search
Spetses
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Spetses

Řecký ostrov Spestes je častou zastávkou jachet, které se na týdenní charterovou plavbu vydávají z Atén nebo Lavrionu. Leží cca 50 mil jižně od obou charterových základen, nedaleko východního pobřeží Peloponésu. Jachtařům nabízí jeden atraktivní přístav a nespočet zátok s plážemi na kotvení a koupání.

Ostrov leží jen míli od pobřeží. Je dlouhý 4 míle a v době prvního lidského osídlení cca 8000 let před Kristem byl s pevninou spojen úzkou šíjí. Původní název ostrova byl Pityussa. Název Spetses pochází až od Benátčanů a měl souvislost s obchodem s kořením, na jehož jedné zastávce se nacházel. Na ostrově žije asi 4000 obyvatel, osídlení se soustředí v okolí přístavu Spetses. Osobní auta jsou ve městě zakázána, najdete zde jen taxíky, autobusy, mopedy a koňské bryčky.

Během prázdnin je ostrov častým cílem výletů mořechtivých obyvatel Atén.

Přístav Spetses

Ve městě Spetses je více přístavů, nejlépe krytá je východní oblast zátoky Baltizas. Zde najdete i zastrčenou benzínovou pumpu pro lodě. Ve vrcholné sezóně zde jachty stávají, kde se dá, a to dokonce v několika řadách. Chce to dlouhé lano a nebát se improvizace. Stání u přístavního mola v západní části města může v méně silných jedincích vyvolávat dráždivé záchvaty mořské nemoci.

Kotvení

Na pobřeží ostrova je celá řada zátok, kde je možné zakotvit, koupat se, nebo i přenocovat. V zátokách jsou obvykle větší či menší pláže, nad některými také výstavné vily z minulého století.

V zátokách se obvykle stojí s přídí na kotvě a se zádí vyvázanou na břeh. V mnoha z nich je ideální hloubka na kotvení i pro malé jachty. Moře je průzračné, vhodné i pro obdivování světa pod hladinou.

V okolí nevelkého ostrova je možné strávit dva dny bez toho, že by na vás měla dolehnout nuda. V sezóně se ale připravte na návštěvy flotil charterových jachet z Atén a Lavrionu.

 

2822
Na horu