Search
× Search
Špatné zprávy od Navionicsu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace

Špatné zprávy od Navionicsu

Je konec starým mapám od Navionicsu. Aplikace v mobilu je již nenačte a je třeba si koupit nové roční předplatné. Navionics se začíná prodražovat.

Dlouhé roky fungovaly jednou zakoupené mapy od Navionicsu v telefonu téměř bez přestání. Tomu je nyní konec. Zaplať, jinak nebude nic. To je nová a celkem pochopitelná filosofie firmy. Svoji licenci Navionics jsem si koupil někdy v dávné minulosti. Měl jsem zakoupenu mapu (skoro) celé Evropy, za (skoro) nicotné peníze. Určitě to tenkrát byla výborná koupe, protože vše fungovalo mnohem déle, než jsem si dovedl představit. Sice některé funkce chyběly, ale bez těch se bylo možné obejít.

Nyní chce Navionics znovu zaplatit. To je nemilé, ale pochopitelné. Už to však nejsou nicotné peníze. Nejčastěji pluji ve Středomoří a v Chorvatsku. Již není k dispozici jedna mapa, která by zahrnovala vše. Musel bych vedle mapy celého Středomoří přidat Chorvatsko a Jónské moře. Občasná plavba v Bretani by znamenala Central and West Europe a případný Balt Baltic Sea. Z Evropy by mi pak chybělo už je Norsko.

Každá z těchto map do telefonu stojí 1190 Kč na rok. Čtyři mapy, skoro 5000 Kč na rok (dalo by se to spočítat i přesně, je to ale pracné a pro představu to stačí). To už je dost.

Dost znamená mnohem více, než jsem do nynějška platil. Ale na druhou stranu mnohem méně, než kdybych si měl kupovat mapy na papír vytištěné. To je třeba uznat.

Pokud pluji například jen v Chorvatsku, koupím si za 1190 jednu mapu na rok a nic víc neřeším. Vydávám-li se do různých míst, z důvodů úspory je vhodné hledat alternativu. Jednou z nich může být aplikace C-MAP. Její ekonomický model je (zatím) jiný.

1303
Na horu