Search
× Search
Špatné zprávy od IDEC Sport
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Špatné zprávy od IDEC Sport

Včerejší vítězství Armela Le Cléac´h ve Vendée Globe zastínilo další velkou jachtařskou událost, která právě probíhá. Trimaran IDEC Sport si jede pro Jules Verne Trophy.

 

Pod 45 dnů?

Trimaran IDEC Sport pod vedením Francise Joyona má velkou šanci se stát nejrychlejší jachtou na cestě kolem světa. Na dosavadní rekord trimaranu Banque Populaire V z roku 2012, který má hodnotu 45 dnů, 13 hodin a 42 minut, má v současné chvíli náskok 3 dny.
IDEC Sport už má severní polokouli na dosah a do cíle mu zbývá 3336 mil. Tak vypadají dobré zprávy.

Špatné zprávy

Špatnou zprávou je, že rovníkové tišiny IDEC Sport nesvědčí. Štěstí neměl na začátku rekordní plavby při cestě na jih a štěstí nemá ani nyní. V této chvíli je rychlost lodi je 3,7 uzlu. To by na rekord nestačilo. 

Zde bohužel nemůžeme použít oblíbenou aplikaci SailGrib, protože nám chybí polární diagram trimaranu. Musíme tedy odhadovat. Pokud by se IDEC Sport dostal za den na 15°severní šířky a 45°západní délky, vytáhne se k severu po zadní straně Azorské tlakové výše, která má nyní svůj střed mezi Kanáry a Azory. To by pak znamenalo expresní rychlík až do cíle. 

Co když se to nepovede? No, pak to může být blbé. Severně od IDEC Sport se rozprostře oblast bez větru. S tím nic neudělá ani seberychlejší loď. Až v pondělí by se pak otvírala cesta na sever ještě dále na západě. To už je ale otázka, jak by to dopadlo s rekordem…

Polohu lodi najdete zde.

Vytisknout
3880
Na horu