Search
× Search
Southern Wind 96, karbonový hybrid s pohonem od zbrojařů
Jan Koukal
/ Kategorie: Novinky

Southern Wind 96, karbonový hybrid s pohonem od zbrojařů

Tohle vypadá hodně neotřele. Jihoafrická loděnice Southern Wind spojila síly s návrhářským studiem Farr Yacht Design a zbrojařskou skupinou BAE Systems. Výsledkem je velmi originální a vysoce výkonná 29metrová jachta s hybridním pohonem.

Loděnice Southern Wind postavila čtvrtou jachtu o délce 96 stop nazvanou Nyumba GT. Zákazník, který si ji objednal, požadoval výkonnou inovativní jachtu pro plavby kolem světa, které chce uskutečňovat s malou posádkou - totiž s rodinou. Zároveň má loď podle zadání splňovat předpisy IMO Tier 3, které organizace IMO představila v loňském roce. Jejich smyslem je omezení emisí oxidů dusíku z námořní dopravy na 3,4 až 2 gramy na kilowatthodinu výkonu spalovacího motoru.

Toho se dalo docílit tím, že loděnice sáhla po hybridním pohonu z dílny skupiny BAE Systems. Ta sestavila pohonné ústrojí nazvané HybriGen, které kombinuje dieselový agregát s elektrickým a také bateriovým úložištěm, které dobijí chod dieselu.

Trup z pera Farr Yacht Design je plně karbonový, stejně jako paluba a takeláž. Kýl lze polohovat v rozsahu 3,4-5,5 metru, na zádi jsou dvě kormidla, na přídi pevný čelen. Veškeré palubní kování je titanové kvůli úspoře hmotnosti a snazší údržbě. Do garáže na zádi se vejde 4,5 m člun a extra velká koupací plošina vytváří přímo na hladině soukromý plážový klub o rozloze více než 8,5 m2.

Minimalistické pojetí designu paluby rovněž vychází z přání majitele. Pod návrhem uspořádání exteriéru i interiéru je podepsáno studio Nauta Design. „Jde o rozpracování konceptu použitého u modelu SW105 GT Taniwha, ale je tu několik nových detailů vyžadovaných majitelem. Kolej s travelerem hlavní plachty je posunuta více k zádi, naopak kormidelní kola více dopředu a kvůli lepšímu výhledu i více k bokům,“ vysvětlil Massimo Gino z Nauta Design.

V podpalubí je kajuta majitele umístěná v přídi, dvě kajuty pro hosty se nacházejí uprostřed, záď zabírá kuchyně se salonem a kajuta pro posádku. Majitel se na lodi chce cítit jako doma, což potvrzuje i jméno Nyumba, což je svahilský termín pro domov. „Všechny dosavadní lodě majitele se jmenovaly Nyumba, tak snad se nám podařilo vytvořit domácký dojem i u této jachty,“ prohlásil Marco Alberti, výkonný šéf Southern Wind.

382
Na horu