Search
× Search
Snadné vytažení rolovací hlavasky
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Snadné vytažení rolovací hlavasky

Máte na lodi rolovací hlavní plachtu a při jejím vytahování se vždy zapotíte? Poradíme vám, jak ji vytáhnout s třetinovou námahou.
 

Vytahování rolovací hlavní plachty je obvykle ztíženo několika kladkami, přes které je veden outhaul. Toto lano, které plachtu vytahuje, je vedeno z jezdce na ráhně na kladku v zadním rohu plachty (1), zpět na kladku na jezdci (2), dále na kladku na konci ráhna (3), na které se láme do protisměru, prochází ráhnem ke stěžni, přes kladku vychází z ráhna (4), vede na kladku u paty stěžně (5) a minimálně přes jeden organizér (6) jde do stoperu u hlavní lukny. Jenom jestli si cestu přečtete až do konce, zatočí se vám hlava a zeslábnou ruce. Na všech těch kladkách musí být k…a tření.

Bez kladek na outhaulu se neobejdeme, proto je třeba je vynechat. Při vytahování hlavní plachty nechte v první chvíli dotaženou otěž a s lodí jeďte proti větru nebo na stoupačku. Pošlete fyzicky zdatného člena posádky (vytahovač) k ráhnu. Chytí outhaul na ráhně před jezdcem a zatáhne. Vytáhne plachtu ze stěžně přímo na ráhně. Potřebná síla zde bude výrazně menší, protože vynechá všechny kladky.

Vytahovač plachtu vytáhne ze stěžně, vrátí se do kokpitu, povolíme otěž hlavní plachty a dotáhneme outhaul přes vinšnu. No a odpadneme na kurz... Tímto způsobem snížíte námahu nejméně o 2/3.

Snadné, rychlé, jednoduché.

7434
Na horu