Search
× Search
Smrtonosný víkend v La Manche
Jan Koukal

Smrtonosný víkend v La Manche

V uplynulém víkendu došlo během dvou různých závodů přes kanál La Manche ke dvěma vážným situacím, kdy posádky hlásily „muž přes palubu“. V jednom případě byla potvrzena smrt trosečníka, v druhém bylo zastaveno pátrání, což znamená rovněž takřka jistý ortel.

K prvnímu incidentu došlo během závodu Royal Escape Race, který v pátek 26. května odstartoval z Brightonu s cílem v Fécampu v Normandii. Jachtař údajně spadl do moře kolem 14 hodin, tedy asi po šesti hodinách závodu dlouhého 66 mil. Na místo byl vyslán francouzský vrtulník a záchranný člun. Do oblasti se vydala také rybářská loď, která trosečníka nalezla a nalodila. Poté byl dopraven do nemocnice v Le Havru, ale následky nehody nepřežil.

Ve stejný den byl nahlášen druhý muž přes palubu. Ten nedobrovolně opustil jachtu, která se účastnila závodu JOG (Junior Offshore Group) přes La Manche z Cowes do Deauville, přibližně ve 21:30. Na místo rychle dorazilo několik francouzských pátracích a záchranných plavidel a dva vrtulníky. Do pátrání se zapojily i jachty ostatních účastníků soutěže. Pátrací vrtulník po nočním přerušení znovu vzlétl v sobotu za svítání, ale později byla akce bez výsledku zastavena.

Podmínky v Lamanšském průlivu tento víkend přinesly vítr o rychlosti 30 uzlů ze severovýchodu a 3-4metrové vlny. Oba pořadatelské kluby, tedy Sussex Yacht Club, vypisující Royal Escape Race, a Junior Offshore Group vydaly po těchto událostech prohlášení, v nichž vyjadřují soustrast rodinám a přátelům.

1073
Na horu