Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Slunce místo větru: Němci plují na solární plachty
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Slunce místo větru: Němci plují na solární plachty

Se zajímavým nápadem přišla německá společnost Flin solar. Nabízí flexibilní solární panely pro široké využití na jachtách.

Pravověrnému jachtaři se při pohledu na stěžeň osázený fotovoltaickými panely nejspíš zježí chlupy, ale své kouzlo tento přístup má. Pochvalu alespoň za neotřelý nápad společnost z Kielu určitě zaslouží. Její panely totiž najdou uplatnění nejen v extrémní podobě, kdy na stěžni nahrazují plachty. Flin solar dodává i lehké panely, jimiž mohou jachtaři "vyzdobit" palubní relink, nebo ohebné panely určené pro instalaci na spreyhood či bimini.

V případě stěžňového řešení Flinsail jde o modulární solární systém, který se vytahuje jako plachta v drážce stěžně, a pomocí posuvníků a ložisek lze panely natáčet ke slunci, aby pracovaly co nejefektivněji. Firma dodává verze se dvěma až šesti solárními panely (200-600 W), v závislosti na velikosti a energetické náročnosti jachty.

Myšlenka zavěsit fotovoltaiku na lodní relink není nová, v případě Flinrail je ale kouzlo ve snadnosti instalace i obsluhy, kdy se pomocí lanek a automatických svorek dá panel naklonit do kýžené polohy vůči slunci, v níž pak setrvá.

Do série Flinflex zase patří ohebné moduly vybavené různými typy upevnění, v závislosti na budoucím umístění instalace. Součástí je voděodolná lepicí fólie usnadňující montáž.

Přidanou hodnotou je fakt, že nosný materiál panelů je transparentní, takže rozptýlené světlo ještě může dopadat i na "odvrácenou" stranu článků a vyrábět další elektřinu.

Řešení určené spíše pro zakotvenou jachtu pak představuje systém Flinkite - série velkých čtvercových modulů, které generuje větší množství energie. Naopak minimalistickým řešením je Flinstripe, určený pro instalaci na persenik.

Tvůrci inovace jsou Lasse Hochfeldt a Malte Näthke. Tito nadšení jachtaři na svých lodích zásadně odmítali používat spalovací motory. Na elektromotory zase v případě nouze nebyl vždy spoleh. Proto se dvojice rozhodla hledat možnosti, jak loď co nejvíc osázet solárními panely, aby baterie pohánějící elektromotor byla stále nabitá. A tak vznikl Flin Solar.

Panely firma začala vyrábět v loňském roce. Jeden 100wattový kus přijde na 850 eur.

1402
Na horu