Search
× Search
Slavná jachta v plamenech
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Slavná jachta v plamenech

72 metry dlouhou jachtu Phocéa zachvátil v souostroví Langkawi požár. Nejde o nijak výjimečnou zprávu. Jen do chvíle, než se seznámíte s její minulostí. Jde o loď, která je součástí historie světového jachtingu.

Kdo četl knihy Richarda Konkolského, jistě si vzpomene na 72 metry dlouhou jachtu Club Mediterranée, kterou v závodě OSTAR 1976 vedl Alain Colas. Šlo o největší závodní jachtu v historii, která byla určena pro sólového jachtaře. Navzdory své velikosti závod nevyhrála… Čtyřstěžňový škuner se potýkal s problémy s výtahy plachet. Měl náskok na druhou v pořadí 330 mil, ale musel zamířit do přístavu Halifax v Novém Skotsku k opravě. Do Newportu doplul první Eric Tabarly na 22 metrů dlouhé jednotrupé jachtě Pen Duick VI. Colas protnul cílovou čáru druhý, ale penalizace 10 % za přijmutí cizí pomoci ho odsunula na 5. místo. O dva roky později se Colas ztratil i se svojí jachtou Manureva při prvním ročníku závodu Route du Rhum.

Image
Po závodu OSTAR byla jachta přestavěna pro charter společností Club Mediterranée. Dalším majitelem do roku 2004 největší jachty na světě se stal známý Bernard Tapie, majitel fotbalového klubu Olympique de Marseile. To ještě bylo v době (1982), kdy se dalo čarovat s plnými kufry peněz a fotbal fungoval, jak měl. Jachta změnila jméno na La Vie Claire. Po palubě se procházely hvězdy světového fotbalu a politiky. Tapie v tom uměl chodit. V roce 1983 se Tapie na jachtě pokusil překonat rekord přes Atlantik (16 členů posádky). Zajímavé na pokusu bylo to, že se odehrál v únoru. Po 9 dnech plavby se zdálo, že je rekord doma. 145 mil před cílem však přestalo foukat.

Tapieho obchody zřejmě nebyly křišťálově čisté (jak už to ve fotbalu bývá). Skončila éra Olympique a Bernarda Tapieho. V roce 1996 přišel bankrot a o rok později byla jachta prodána saudskému miliardáři Moune Ayoubovi. Třináct let a jachta znovu mění majitele. Xavier Niel a bratři Rosenblumovi kupují jachtu za 10 milionů eur.

Nyní to vypadá, že po 45 letech doplula slavná Club Mediterranée na konec své cesty. Poškození jsou podle zpráv z místa vážná. Je otázkou, jestli opravy budou možné a jestli by měly smysl.

Foto FACEBOOK DR IMAGE

3384
Na horu