Search
× Search
Kurzy TOP
Skotsko - Lunga
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Skotsko - Lunga

Je tu pátá zajímavá lokalita ve Skotsku z bohaté pokladnice atraktivních míst Mirka Valáška. Tentokrát jde o ostrůvek Lunga. 

Lunga (z Tobermory na ostrově Mull asi 20nm, cestou navíc uvidíte celý sever Mullu)


Co (ne)naleznete 

Lidé mimo dobu návštěvy výletní lodi -

Divočina +

Voda -

Elektřina - 

Cokoli spojeného s civilizací -

Mobilní signál -

Dno: písek

Mořský život: tuleni, mořští ptáci (ti, a zvláště pak papuchalkové, jsou důvod, proč se sem většina lidí vydává)


Lunga je malý ostrov v souostroví Treshnish Isles na západní straně ostrova Mull. I když má asi jen 0,3 čtverečních kilometrů, je z ostrůvků Treshnish Isles největší. Ostrov je sopečného původu a bývá nazýván zelenou perlou v pavím moři.

Kotviště u ostrova má písčité dno, ale je použitelné pouze za hezkého počasí či západního větru tak do 15 uzlů. Důvod k zastavení tedy není samotné kotviště, kde za odlivu jsou slyšet tuleni povalující se na nedalekých kamenech, ale papuchalkové. Těchto mořských ptáků jsou na ostrově tisíce a velká část jich má doupata na terase s vyhlídkou na zapadající slunce (tady se vám někdy může někdy i poštěstit zachytit mobilní signál, abyste ty nadšené fotky papuchálků hned mohli poslat dál). V době hnízdění se tam prostě musíte zastavit, papuchálci vás pustí až přímo k doupátkům. 

Kdyby se to na noc na kotviti u Lungy mělo moc vlnit, je možno přejet a ukrýt se u pontonu nebo na kotvišti blízko Ulva ferry 10 nm východním směrem, nebo 12 nm na jihovýchod v zátoce u Bunessanu, tam si ale opravdu dejte pozor při pokládání kotvy.

 

Souřadnice: 56°39,8’N, 6°25,1’W

Vytisknout
2423
Na horu