Search
× Search
Situace na Lastovu uprostřed sezóny
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Situace na Lastovu uprostřed sezóny

Jeden z nejizolovanějších chorvatských ostrovů je oblíbeným jachtařským cílem. Jak to nyní vypadá s místem na kotvištích a v přístavech nám napsal Jirka Pacák.

„Včera dopoledne jsme udělali na večer rezervaci v restauraci Augusta Insula v Zaklopatici na severu Lastova. Za stání s elektřinou a vodou chtěli 200 kun. Navzdory tomu, že jsme tam byli na večeři. K tomu 4700 kun za večeři. Celkově dražší stání. Restaurace Triton i Aragosta byly naprosto plné. Jedině Santor měla ještě volno. Všechny bóje v zátoce plné, dále v zátoce stály lodě na kotvách. Takhle plno jsem zde ještě nezažil.“

Informace od Jirky ještě doplníme komentářem. Jednalo se o noc z úterka na středu, tedy o prostředek týdne, kdy je jsou lokality nejvzdálenější od charterových základen nejplnější.

Další možnosti stání na Lastovu

Zdroj Navionics

Zdroj Navionics

Stání na Lastovu.
Ceník vstupného do Přírodního parku Lastovo najdete zde.

V pravidlech parku je uvedeno, že jachtaři mají dát přednost vyvázání se na bóje před kotvením. Pokud je to možné. Nemá se kotvit v porostech mořské trávy Posidonie.

Sveti Mihajlo

Zdroj Google

Zdroj Google

Stání u mola Sveti Mihajlo.
Za klidného moře je velice krásné stání u mola Sveti Mihajlo přímo pod vesnicí Lastovo. Pozor, je možné stát jen na začátku mola, jedna loď se vejde i za zlom na molu. Je třeba ale zajíždět opatrně, vody je zde již málo. Nádherné koupání.

Kručica

Zátoka na severu Lastova. Atrakcí zátoky je obyvatel vlastnící starý kanón, který přijíždějící jachtu uvítá salvou své zbraně.

Zátoky Velo a Malo Lago

Foto Jiří Pacák

Foto Jiří Pacák

Kotevní bóje u Makaracu.
Výborně chráněné zátoky na západě ostrova. Zátoka Malo Lago je vhodná pro kotvení, ale pozor, pravidla parku zakazují kotvení v porostech Posidonie.

Ze zátoky Velo Lago vybíhá několik menších zátok. Na kotvení je vhodná Jurjeva luka, kde jsou i dvě menší mola pro cca 4 lodě celkem. V zátoce Kremena je lodní bunkr. Stává se zde s kotvou z přídě a zádí vyvázaný na břeh, protože zátoka je hluboká.

U ostrůvku Makarac jsou kotevní bóje. Způsob vyvázání najdete zde.

Malá marína je u hotelu Solitudo v Pasaduru.

Místa k stání je možné nalézt i v trajektovém přístavu Ubli a u benzínové pumpy. Ubli je také vstupním přístavem.

Konoba Mrčara

Západně od Lastova je ostrůvek Mrčara s konobou u starého mola. Krásné místo, s čistou vodou. Naproti na ostrově Prežba je další lodní bunkr.

Skrivena luka

Na jihu Lastova je velmi dobře krytá zátoka Skrivena luka. Nabízí více možností stání, na břehu několik restaurací. Konoba Porto Rosso má i menší marínu.

 

2297
Na horu