Search
× Search
Shorthanded jachting, vlastně jediná rozumná možnost
Daniel Vodička

Shorthanded jachting, vlastně jediná rozumná možnost

Při koupi jachty nováčci mezi majiteli jachet obvykle preferují lodě s větším počtem kajut. Aby pak po pár letech zjistili, že plují jen sami se svými partnery na lodích, na kterých je nejméně polovina kajut prázdná.

Koupi jachty obvykle předchází pár let charterových plaveb s kamarády a známými. A charterové plavby dnes nejčastěji probíhají na čtyřkajutových jachtách, tedy obvykle v osmi lidech. Kamarádů je dost a na palubě si rozumíte.

Novopečený majitel jachty na problematiku nahlíží stejně. Přátel je dost, přidá se rodina… Čtyři kajuty jsou ideální. Brzy se ale ukáže, že jachtinguchtiví přátelé se vytrácejí a ani rodina již nemiluje společné plavby tolik, jako dříve.

Proč?

Důvodů je více. Tím prvním je nerovnovážné postavení mezi majitelem jachty a jeho hosty. Na charterové jachtě jsou si všichni rovni, na majitelské lodi tomu tak není. Část posádky je na návštěvě. Slovo návštěvy nemá takovou váhu, jako slovo domácích. Jazýček na vahách se vychýlí. Majitel jachty nechce svoji loď vystavovat riziku, není ochoten se pouštět do věcí, které mu na charterové lodi nevadily. Třeba i z toho důvodu, že ví, že se na vybrané místo může podívat kdykoli. A návštěva? Málokdy chcete u někoho strávit na návštěvě týden...

Dalším důvodem je čas. Chce-li majitel strávit na palubě své jachty s přáteli 6 týdnů, zjistí, že se mu nedostává přátel.

Nakonec plavba ve dvou

Nakonec většina majitelů jachet zjistí, že na lodi pluje jen se svým partnerem/partnerkou. Často na zbytečně velké jachtě, kterou jen obtížně ovládá. To mnohdy znamená, že začne jachtu využívat více jako chatu než jako loď. Protože se bojí s omezenou posádkou vyplouvat.

Je třeba loď zvládnout

Ve dvojici je možné zvládnout většinu moderních jachet se standardním oplachtěním. Určitě do délky cca 16 metrů. Navíc s pomůckami jako jsou příďové a záďové propelery, autopilot a elektrické vinšny. Znamená to ale plout, mít za sebou mnoho praxe. Co dokáže posádka 8 méně zkušených jachtařů, zvládne i jeden velmi zkušený (vím, neplatí to vždy). Jen je třeba mít vše dobře rozmyšlené a nechat si na danou činnost více času.  

Jak neudělat z jachty chatu

Pokud nechcete z jachty udělat chatu vyvázanou v maríně, pořizujte si loď, kterou fyzicky zvládnete. Nesmíte mít z velikosti lodě strach. Jak jsme si řekli na začátku článku, počet kajut bývá obvykle větší, než potřebujete. Pamatujte, že si kupujete jachtu pro sebe, nikoli pro své přátele.

Dále je třeba plout. Nebát se, plout a získávat zkušenosti. Se svým parťákem/parťačkou musíte najít cestu, jak věci na palubě dělat, jak se sehrát.

Protože začátky mohou být těžké, připravíme pro dvojice, které chtějí plout sami, na podzim kurz, který jim umožní se lépe sehrát a zvládnout jachtu ve dvojici. V případě zájmu nám dejte vědět dopředu, bude vhodné tyto kurzy připravit na míru podle jachet, na kterých obvykle (vždy) plujete.

857
Na horu