Search
× Search
Sezóna v Chorvatsku lepší, nebo horší než loni
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Sezóna v Chorvatsku lepší, nebo horší než loni

Jaká je letošní turistická sezóna v Chorvatsku v porovnání s minulými lety? Na sociálních sítích se často objevují názory, že tentokrát to již s cenami v Chorvatsku přehnali a lidé přestávají jezdit. To jsou dojmy, jaká je však realita?

Hned na úvod je možné říci, že letošní rok je za prvních osm měsíců do konce srpna v počtu příjezdů i přenocování lepší, než byl rok loňský. Tolik z údajů systémů eVisitor a eCrew. Na první pohled tedy úspěch. Ozývají se však už i varovné tóny. Pojďme se na čísla podívat podrobněji.

Od ledna do konce srpna Chorvatsko zaznamenalo 16,2 milionu příjezdů a 88,5 milionu přenocování. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 8 % více příjezdů a o 2 % více přenocování a jde v podstatě o stejné výsledky jako v roce 2019. Tyto celkové údaje ukazují, že narůstá počet příjezdů, ale lidé přijíždějí na kratší dobu.

Alarmy se rozezní ve chvíli, kdy z celkových výsledků vytáhneme samostatně výsledky za srpen. Statistiky hlásí 4,6 milionu příjezdů a 31,5 milionu přenocování. Stále to je v porovnání s loňským rokem nárůst v počtu příjezdů, ale jen o 1 %. V počtu přenocování však již jde o pokles o 2 %.

Pokud bychom se podívali za srpen na Jadran, ve srovnání s loňskem jde o stejný počet příjezdů a 2% pokles počtu přenocování.

Vzhledem k tomu, že ceny ubytování a služeb nejvíce rostly právě na Jadranu, je možné přičíst zastavení růstu i pokles v počtu přenocování na vrub právě cenám. Berte to jako laický odhad.

Zatím se k nám nedostala čísla týkající se pouze jachtingu. Vzhledem k počtu last minute nabídek v srpnu si myslím, že čísla nebudou celostátní průměr zlepšovat.

Navzdory steskům, které bylo možné slyšet v průběhu celé sezóny, jsou čísla celkově lepší než loni. A to se ještě očekává velmi dobrá posezóna. I tak ale mohou mít stesky reálný základ. Je to dáno tím, že počet ubytovacích a dalších kapacit stále roste. Zřejmě rychleji než počet hostů. A platí to i o jachtingu. Vznikají nové charterové společnosti, přibývají lodě. A v takovém případě ani sezóna na loňské úrovni nemusí stačit k naplnění kapacit.

Detailní čísla po županijích najdete zde.

 

724
Na horu