Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Sestřelený měsíc
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Sestřelený měsíc

Ve Spojených státech stíhačka F-22 Raptor sestřelila měsíc. Trosky dopadly do Atlantského oceánu. Skončili na hloubce 14 metrů. Po usilovném pátrání se je podařilo lokalizovat a vyzvednout. Nyní jsou zkoumány odborníky na předměty padající z nebe.

Sestřelu předcházel týden pohybu měsíce v americkém vzdušném prostoru. Na nebi pod kontrolou USA se objevil nejprve nad souostrovím Aleuty. Místní Aleuté zaznamenali 28. ledna na potemnělé zimní obloze zajímavý úkaz. Vedle Měsíce, který je od pradávna souputníkem naší Země, spatřili Aleuté na západní obloze měsíc druhý. Byl o něco menší a pohyboval se k východu. Pojmenovali ho aniqdux tugidax, což je v ve starobylé aleutštině takový překladatelský oříšek. Volně bychom to mohli přeložit jako „dítě měsíce“.

Tím to pro Aleuty skončilo.

Měsíc putoval dále na východ. Přes Aljašku do Kanady, aby nakonec znovu narušil vzdušný prostor USA nad Idahem. Tamní obyvatelé se stetsony na hlavách již nebyli tak smířliví jako Aleuté a s tasenými kolty na hřbetech bujných ořů vyprovodili mladšího měsíčníka do obdélníkovitého Wyomingu.

To už se informace o menším bratru našeho Měsíce, který se promenuje v americkém vzdušném prostoru, dostala až do Bílého domu. Na stůl prezidentu Joe Bidenovi předložil zprávu bývalý generál a současný ministr obrany Lloyd Austin.

Stařičký mocnář popošel k oknu, roztáhl závěsy a zahleděl se do tmy. Zdálo se, že spí. Po pár minutách sledování dvojice měsíců se obrátil k Lloydu Austinovi. „Sestřelit,“ řekl jen.

Lloyd Austin se zeptal: „Který?“

Chvíli bylo ticho, pak ospalý Joe odpověděl: „Ten menší.“

„A co když trosky měsíce někoho zabijí?“ zauvažoval Lloyd Austin.

„Počkejte, až bude nad mořem,“ zamumlaj Joe a usnul.

Měsíc tedy pokračoval ve své cestě na východ a netušil, že jeho chvíle jsou sečteny.

O víkendu se dostal nad moře a k měsíci vyrazila z Pope Air Force Base ve Fayetteville v Severní Karolíně stíhačka F-22 Raptor. Hračka za cca 412 milionů dolarů. Měsíc se pohyboval v letové hladině 18 000 metrů a pilot Richard Bong Jr. měl co dělat, aby se dostal na dostřel. Měsíc z nebe sestřelil raketou vzduch-měsíc AIM-120 AMRAAM.

Měsíc skončil v moři nedaleko Myrtle Beach v Jižní Karolíně. Na místě již na trosky nebeského tělesa čekaly americké lodě USS Carter Hall, USNS PathFinder, USS Oscar Austin a USS Philippine Sea.

5. února se podařilo trosky měsíce objevit a z moře vytáhnout. Po důkladném vědeckém zkoumání bylo zjištěno, že měsíc se skládá z padákového hedvábí čínského typu a energii mu dodávají solární panely Talesun. V troskách bylo dále nalezeno zařízení neznámého účelu, které vzhledem připomíná mobilní telefon značky Huawei se čtveřicí objektivů se dvou až desetinásobným optickým zoomem.

Čínské ministerstvo zahraničí si předvolalo amerického velvyslance v Pekingu a vyjádřilo znepokojení nad sestřelením čínského měsíce.

Pohrozilo dále sestřelením měsíce amerického, a to hned, jakmile čínští snipeři objeví v hledáčku vlajku s hvězdami a pruhy v povrchu měsíce zapíchlou.

489
Na horu